Justyna Przybytek

W Katowicach za parkowanie zapłacimy kartą bankomatową. Będą nowe parkomaty

Strefa Kultury w Katowicach wciąż ma bezpłatne parkingi. Czy to się kiedyś zmieni? Fot. Marzena Bugała-Azarko Strefa Kultury w Katowicach wciąż ma bezpłatne parkingi. Czy to się kiedyś zmieni?
Justyna Przybytek

W Katowicach w końcu za parkowanie będzie można zapłacić kartą bankomatową. Taką technologiczną „rewolucję” funduje kierowcom katowicki magistrat, który planuje zakup 50 nowych parkomatów, umożliwiających płatność kartą właśnie. W parkomatach już w mieście działających płacić można tylko na dwa sposoby: monetami albo kartą ŚKUP.

W Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach jest ponad 1800 miejsc postojowych dostępnych dla wszystkich, 256 zastrzeżonych oraz 100 dla osób niepełnosprawnych. Parkomaty, w których kierowcy mogą opłacić postój w strefie, pojawiły się w centrum Katowic dość późno, bo dopiero w 2015 r. Urządzeń zamontowano około 70.

Ich największym mankamentem, na który od początku zwracali uwagę kierowcy, był fakt, że rozliczymy się w nich tylko na dwa sposoby: monetami, albo kartą ŚKUP. Monety w portfelu - w erze płatności bezgotówkowych - nie są jednak standardem, tak jak i wciąż standardem nie jest Śląska Karta Usług Publicznych. ŚKUP mają przede wszystkim pasażerowie komunikacji publicznej (bo jej najbardziej powszechną funkcją jest możliwość zakupu elektronicznych biletów), nie zaś kierowcy, tym bardziej nie kierowcy spoza aglomeracji. Teoretycznie bez karty i bez monet za parkowanie w Katowicach można zapłacić u parkingowych, którzy mimo pojawienia się parkoma-tów, z ulic nie zniknęli. Tyle że znaleźć parkingowego w Katowicach wcale nie tak łatwo, bo mają „pod opieką” po kilka ulic.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.