W Kolbuszowej ruszyły zdjęcia do filmu o założycielu Lasów Państwowych

Czytaj dalej
Fot. facebook.com/RDLPkrosno/
PAP

W Kolbuszowej ruszyły zdjęcia do filmu o założycielu Lasów Państwowych

PAP

W historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpoczęły się we wtorek pierwsze ujęcia do filmu "Loret – leśnik z charakterem".

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "jest to fabularyzowana opowieść o pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych, wizjonerze i znakomitym organizatorze firmy, która na nakreślonych przez Adama Loreta zasadach trwa do dziś".

- Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, a głównym partnerem Lasy Państwowe. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka - powiedział Marszałek.

Przypomniał, że film przybliży historię Adama Loreta, leśnika urodzonego w Jaśle na Podkarapciu, który uważany jest za członka "Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej".

Ciesząc się wielkim zaufaniem marszałka Piłsudskiego - jak wyjaśnił rzecznik - "zunifikował on polskie leśnictwo po okresie rozbiorów i nadał mu impet rozwojowy, który okazał się jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej".

We wrześniu 1939 roku Loret, aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci.

W kolejnych dniach, po zakończeniu prac w skansenie, ekipa przeniesie się do lasów Nadleśnictwa Kolbuszowa.

[polecany]23891097[/polecany]

Loret urodził się 24 grudnia 1884 r. w Jaśle; tam też zdał maturę.

Leśnictwo studiował w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Po studiach podjął pracę w lasach majątku Branickich w Suchej niedaleko Żywca, a w niepodległej Polsce przeszedł do tworzącej się administracji Lasów Państwowych. W 1925 r. został dyrektorem warszawskiej Dyrekcji LP, a w 1934 r. pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych.

Jego zasługą było uporządkowanie struktur zarządzania państwowym majątkiem leśnym i przeprowadzenie pierwszej inwentaryzacji zasobów leśnych kraju.

Loret konsekwentnie prowadził politykę limitowania pozyskania drewna i ochrony zasobów leśnych Polski. Doprowadził do likwidacji systemu koncesji dla zagranicznych przedsiębiorstw prywatnych na eksploatację polskich lasów. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny, był m.in. twórcą PAGEDU. Wdrożył w praktyce koncepcję samowystarczalności ekonomicznej polskich Lasów Państwowych.

Po wybuchu drugiej wojny światowej nie skorzystał z propozycji bezpiecznego opuszczenia kraju. Został zamordowany przez NKWD; prawdopodobnie na początku 1940.

PAP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.