Magda Jach

W Łodzi rodzice już chcą zapisać dzieci do szkół

W Łodzi rodzice już chcą zapisać dzieci do szkół
Magda Jach

Choć siatka szkół w Łodzi jeszcze nie została zatwierdzona, rodzice przyszłych pierwszoklasistów odwiedzają podstawówki, którymi są zainteresowani. Jedni - by je obejrzeć, dowiedzieć się, co oferują, inni - by zadbać o miejsce dla swojej pociechy - w wybranej klasie czy u konkretnej nauczycielki.

Robią to świadomie, bo szkołę już znają - chodziły tu starsze dzieci lub pociechy znajomych. Choć placówki jeszcze nie prowadzą postępowania rekrutacyjnego, na biurka dyrektorów wpływają pisma od rodziców, w których deklarują, że na pewno zapiszą tu dzieci.

- Ponad 40 podań już mamy, niektóre nawet od osób, które dopiero planują przeprowadzki w nasz rejon - mówi Krzysztof Chmiel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Balonowej na Retkini. - W dniu tzw. otwartych drzwi odwiedziło nas ponad 100 osób. Nie wiem jeszcze, ile klas pierwszych będziemy mogli utworzyć. W obwodzie szkoły mamy zameldowanych 147 dzieci.

- U nas dzieci rejonowych jest 60, więc wystarczy na trzy klasy pierwsze, przyjmiemy też uczniów niepełnosprawnych spoza rejonu - szacuje Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP nr 111 przy ul. Jaracza. - Rodzice już proszą, by dzieci trafiły do konkretnej nauczycielki. Dobrze wiedzą, które panie oddają klasy trzecie i spodziewają się, że przejmą pierwszaki.

Wiele osób zaznacza też , by ich dzieci, które znają się i lubią od przedszkola, znalazły się w jednej klasie. Bardziej niż nowa podstawa programowa, rodziców interesuje, jak będzie wyglądać elektroniczny nabór do szkoły, w jakich godzinach działa świetlica, czy obiady są przygotowywane we własnej kuchni, jakie zajęcia sportowe i koła zainteresowań szkoła zapewnia.

W projekcie nowej sieci szkół, wymaganym przez rządową reformę likwidującą gimnazja, a przyjętym przez Radę Miasta Łodzi, przybędą 4 nowe podstawówki.

Tomasz Trela, wiceprezydent ds. oświaty, zapowiedział, że podczas rekrutacji bardziej restrykcyjnie ma być przestrzegana rejonizacja. Teraz w sprawie siatki szkół opinię musi wydać kurator oświaty.

Magda Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.