W lutym wiosnę znajdziecie w... sosnowieckim Egzotarium [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

W lutym wiosnę znajdziecie w... sosnowieckim Egzotarium [WIRTUALNY SPACER]

Tomasz Szymczyk

Chociaż to dopiero koniec lutego, to większość z nas ma już dość zimy i z nadzieją wypatruje wiosny. Co rusz wraca jednak do nas śnieg i mróz. Są jednak miejsca, w których można sprawdzić, jak do pogody ustosunkowuje się natura. To na przykład sosnowieckie Egzotarium, w którym możemy obserwować egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Wycieczka do otwartego w 1956 roku Egzotarium pozwoli - mamy nadzieję - za kilka lat porównać obecny wygląd tego obiektu z tym, jak wyglądać ma po przebudowie. Plany są naprawdę imponujące.

Wnętrze Egzotarium podzielone zostanie na trzy strefy klimatyczne – tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną. Część ekspozycji oraz szereg funkcji dodatkowych umieszczonych ma być w nieregularnie ukształtowanych trzykondygnacyjnych obiektach – wyspach. Najwięcej przestrzeni zajmie ekspozycja roślinna, która przeplatać się będzie z ekspozycją zoologiczną.

System kładek i tarasów pozwoli na oglądanie roślinności z różnych wysokości. Dużą atrakcją będzie zbiornik wodny znajdujący się w strefie tropikalnej, który będzie można podziwiać zarówno znad lustra wody jak i – poprzez akrylowe przeszklenie – z pochylni wzdłuż całego zbiornika.

W budynku znajdą się również: sala edukacyjno-laboratoryjna, sala audiowizualna, kawiarnia, część administracyjna, kompleks akwariów, bank nasion, zaplecze sanitarne dla zwiedzających oraz zaplecze socjalne.

Teraz Egzotarium odwiedza około 25 tysięcy osób rocznie. Oprócz kaktusów, storczyków i wielu innych roślin egzotycznych można tu zobaczyć także egzotyczne zwierzęta, m.in. małpkę kapucynkę, ryby, żółwie, papugi, a nawet boa dusiciela, dwa kajmany czy... krokodyla nilowego. Zobaczcie sami.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.