W lutym wiosnę znajdziecie w... sosnowieckim Egzotarium [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

W lutym wiosnę znajdziecie w... sosnowieckim Egzotarium [WIRTUALNY SPACER]

Tomasz Szymczyk

Chociaż to dopiero koniec lutego, to większość z nas ma już dość zimy i z nadzieją wypatruje wiosny. Co rusz wraca jednak do nas śnieg i mróz. Są jednak miejsca, w których można sprawdzić, jak do pogody ustosunkowuje się natura. To na przykład sosnowieckie Egzotarium, w którym możemy obserwować egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Wycieczka do otwartego w 1956 roku Egzotarium pozwoli - mamy nadzieję - za kilka lat porównać obecny wygląd tego obiektu z tym, jak wyglądać ma po przebudowie. Plany są naprawdę imponujące.

Wnętrze Egzotarium podzielone zostanie na trzy strefy klimatyczne – tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną. Część ekspozycji oraz szereg funkcji dodatkowych umieszczonych ma być w nieregularnie ukształtowanych trzykondygnacyjnych obiektach – wyspach. Najwięcej przestrzeni zajmie ekspozycja roślinna, która przeplatać się będzie z ekspozycją zoologiczną.

System kładek i tarasów pozwoli na oglądanie roślinności z różnych wysokości. Dużą atrakcją będzie zbiornik wodny znajdujący się w strefie tropikalnej, który będzie można podziwiać zarówno znad lustra wody jak i – poprzez akrylowe przeszklenie – z pochylni wzdłuż całego zbiornika.

W budynku znajdą się również: sala edukacyjno-laboratoryjna, sala audiowizualna, kawiarnia, część administracyjna, kompleks akwariów, bank nasion, zaplecze sanitarne dla zwiedzających oraz zaplecze socjalne.

Teraz Egzotarium odwiedza około 25 tysięcy osób rocznie. Oprócz kaktusów, storczyków i wielu innych roślin egzotycznych można tu zobaczyć także egzotyczne zwierzęta, m.in. małpkę kapucynkę, ryby, żółwie, papugi, a nawet boa dusiciela, dwa kajmany czy... krokodyla nilowego. Zobaczcie sami.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.