W maju przetarg na stary gmach Muzeum Śląskiego. Potem trafi do metropolii

Czytaj dalej
Marcin Zasada

W maju przetarg na stary gmach Muzeum Śląskiego. Potem trafi do metropolii

Marcin Zasada

Coraz bardziej prawdopodobne, że jeszcze w tym roku metropolia zacznie przygotowania do przeprowadzki do starego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jest gotowy kompromis, który umożliwi 
pogodzenie miasta i muzeum w sprawie ceny budynku.

Pierwszym elementem tego kompromisu będzie przetarg na sprzedaż gmachu mieszczącego się przy al. Korfantego 3 w Katowicach. Jest już przygotowywany, a ogłoszony zostanie najpóźniej w maju. Jak mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, miasto Katowice będzie miało w nim prawo pierwokupu. Cena wywoławcza? Zgodna z wyceną, którą dysponuje muzeum - to niewiele ponad 16 mln zł.

- Gdyby okazało się, że budynek nie jest wart 16 mln zł, jak mówi prezydent Katowic, i nie znajdzie się chętny do kupienia go za tę cenę, to zaraz potem Muzeum Śląskie może przystąpić do rokowań z Katowicami w sprawie nowej ceny - podkreśla marszałek Saługa.
Zgodnie z tym, co na łamach DZ deklarował prezydent Marcin Krupa, Katowice są w stanie wyłożyć za gmach 10 mln zł. Ta kwota będzie satysfakcjonująca dla muzeum i województwa. O ile oczywiście wcześniej nie znajdzie się inny chętny do nabycia gmachu za 16 mln zł - przynajmniej teoretycznie takiego scenariusza nie można wykluczyć. Nawet jeśli jest on mało realny.
Za nami dwie mediacje w tej sprawie - czterostronne, bo z udziałem zarówno muzeum, władz województwa, jak i Katowic oraz metropolii.

- Ich finał jest pomyślny, a mieliśmy do przeanalizowania naprawdę skomplikowany przypadek prawny - podkreśla dyrektor muzeum, Alicja Knast.

Muzeum zamierza wyprowadzić się z Korfantego 3 do końca kwietnia. We wrześniu właścicielem budynku mogłyby już być Katowice, które następnie przekazałyby go metropolii. Remont gmachu może kosztować co najmniej 10 mln zł.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.