Jakub Nowak

W Nowej Soli niedługo odpoczniemy w nowym miejscu!

Prace przy przebudowie skweru przy ul. Zielonogórskiej i ul. Okrężnej rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Roboty podzielono na etapy. Zgodnie z zapowiedziami, Fot. arch. urzędu miasta Prace przy przebudowie skweru przy ul. Zielonogórskiej i ul. Okrężnej rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Roboty podzielono na etapy. Zgodnie z zapowiedziami, całość powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.
Jakub Nowak

Zaniedbany od lat skwer przy ul. Zielonogórskiej w Nowej Soli powoli nabiera nowych, pięknych kształtów. Trwają m.in. nasadzenia setek kwiatów.

Szpalery grabów, drzew, żywopłot z zielonymi bramami oraz piękne patio. Tak prezentować się będzie już niedługo przebudowany skwer przy ul. Zielonogórskiej i Okrężnej. Przypomnijmy: po ubiegłorocznej rozbiórce tzw. starej lokomotywowni w tym miejscu, i innych porządkowych pracach jakie przeprowadzono na jesień 2015, kończy się powoli inwestycja, dzięki której nowosolanie będą mieli kolejne odnowione miejsce do odpoczynku. W tym roku na przebudowę przeznaczono na ok. 95 tys. zł z budżetu.

Na miejscu prace idą pełną parą. - No, na razie prezentuje się całkiem ładnie - przyznaje pani Anna, która obserwuje od czasu do czasu do miejsce podczas spacerów. Większość robót budowlanych miasto wykonało rok temu (chodzi głównie o wszelkie wyburzenia oraz wykonanie placu na miejsca parkingowe), w tym z kolei skupiono się już na nasadzeniach zieleni. A warto zaznaczyć, że to właśnie zieleń będzie największą atrakcją tego miejsca. Bramy, które znajdziemy na nowych ścieżkach wykonane będą właśnie z roślinności.

Centralną częścią skweru będzie patio z figurą, gdzie będzie można odpocząć na ławce

Co konkretnie jest więc nasadzane? Miasto zakupiło m.in. 340 grabów pospolitych o wysokości od 175 do 200 cm, na miejscu będzie także dziewięć tzw. drzew alejowych.

Główną atrakcją ma być przytulne i zaciszne patio z figurą ogrodową, która zostanie osadzona na specjalnym postumencie. - Obecnie trwa wybór wspomnianej instalacji - informuje Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. Nie zabraknie oczywiście niezbędnych do wypoczynku koszów oraz ławek. Na terenie skweru wykonane zostanie również nowe oświetlenie, a sama figura prawdopodobnie doczeka się iluminacji. Poza wspomnianymi grabami na miejscu znajdzie się również ponad 600 sztuk bylin i krzewów, wykonane zostanie także w sumie 1.800 m kwadratowych trawnika.

Warto podkreślić, że budowa skweru, poza nasadzeniem mnóstwa zieleni, połączona została także, na wniosek samych mieszkańców, z budową kilku nowych miejsc parkingowych. Powstaną one wzdłuż ul. Okrężnej. To jednak nie wszystko, odrestaurowany ma zostać bowiem także mur zewnętrzny, od strony ul. Zielonogórskiej.

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.