W ostatni majowy weekend Zielona Góra będzie żyła 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich [PROGRAM]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski

W ostatni majowy weekend Zielona Góra będzie żyła 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich [PROGRAM]

Dariusz Chajewski

Przez lata Wydarzenia Zielonogórskie były zapomniane. Zakurzone akta stojące na półkach archiwum MO i SB. Dziś, rok po roku, wiemy o nich coraz więcej. W tym, aby uhonorować uczestników tamtych wydarzeń, przyjeżdża prezydent Andrzej Duda.

Co się wydarzyło w Zielonej Górze 30 maja 1960 roku? Jeszcze kilka lat temu, pytani o to na ulicy tuż przed dawnym Domem Katolickim, młodzi zielonogórzanie nie mieli zielonego pojęcia. Kolejne rocznice przemykały jakby nieco niezauważenie. W tym, że teraz jest inaczej, spora zasługa „Gazety Lubuskiej”, która zainicjowała ubiegłoroczne obchody. Dlaczego akurat 57. rocznicy? Bo czasu jest coraz mniej, bohaterowie tamtych dni odchodzą.

W tym roku 58. rocznicę potraktowano wyjątkowo. Nawet nie przez to, że obchody zaszczyci swoją obecnością prezydent Andrzej Duda. Oto zostały one włączone w szereg uroczystości, które mają upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Słowem to wydarzenie o randze ogólnonarodowej. Bo i losy północnych i zachodnich kresów Polski różnią się od tych, które opisywane są w podręcznikach historii. Stąd Wydarzenia Zielonogórskie jako element naszej drogi do niepodległości, ale także wyjątkowa wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

30 maja 1960 roku pięć tysięcy zielonogórzan wyległo na ulice, by bronić Domu Katolickiego. Jedni chwycili za kamienie, inni „tylko” nie zareagowali na wezwanie milicji do rozejścia się. Ta użyła pałek i gazu łzawiącego, protestujący wyrywali bruk z jezdni i walczyli; spalili też dwa samochody milicyjne. Wiele osób zostało rannych, były aresztowania... Skala tego wystąpienia, ale i późniejszych represji, to dowód na to, że nie był to jedynie protest w obronie centrum spotkań katolików, ale godności, wolności i... niepodległości. Podręczniki o tym milczą, ale było to największe wystąpienie przeciwko władzy w powojennej Zielonej Górze i jedno z największych w Polsce, do których doszło między czerwcem 1956 a grudniem 1970.

Przez kilkadziesiąt lat uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich byli chuliganami, teraz są bohaterami antykomunistycznego wystąpienia. Przed rokiem odznaczenia otrzymało kilku z nich. W tym roku pośmiertnie zostaną uhonorowane cztery osoby. Bo tak naprawdę właśnie to jesteśmy tym ludziom winni. Pamięć.

PROGRAM OBCHODÓW 58. ROCZNICY WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH

niedziela - 27 maja 2018 r.

30 maja o godz. 22.36 warto włączyć TVP 1. O tej godzinie emitowany jest wyjątkowy film, fabularyzowany dokument poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim. Producentem filmu jest GL.

Nasz album poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim można kupić:

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS POŚWIĘCONY WYDARZENIOM ZIELONOGÓRSKIM

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.