W parku i Ty dotkniesz fizyki

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

W parku i Ty dotkniesz fizyki

Eliza Gniewek-Juszczak

W parku fizyki w Nowej Soli będzie można zagrać na kamiennych cymbałach, posłuchać dzwonów rurowych i Fletni Pana. Chętni zobaczą efekt nieskończoności i to, jak powstaje wir wodny

Napowietrzny ogród doświadczeń będzie jedynym tego typu miejscem w województwie lubuskim i dołączy do zaledwie kilku w kraju. Będzie można zagrać na kamiennych cymbałach, posłuchać dźwięku dzwonów rurowych i Fletni Pana. Chętni sprawdzą jak powstaje wir wodny, jak działa pompa czerpakowa czy waga hydrauliczna. Dzięki dwóm zwierciadłom zobaczymy efekt nieskończoności. Będą także inne atrakcje, np. ścianka zapachowa. Dostępnych będzie blisko 50 urządzeń.

Miejsce nowoczesnej edukacji

- Nadzieje na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej swoich szkół mają nauczyciele przyrody, fizyki, biologii i geografii – podkreśla Marta Czerniawska, dyrektorka Gimnazjum nr 2, które będzie opiekować się miejscem. Dyrektor Czerniawska, która przez 20 lat sama uczyła fizyki podkreśla, że dziecko najlepiej uczy się przez działanie. - Park to szansa na wyjście z ławki i przeprowadzenie ciekawej lekcji w otoczeniu przyrody – dodaje dyrektorka szkoły.

Park to szansa na wyjście z ławki i przeprowadzenie ciekawej lekcji w otoczeniu przyrody

Uczniom może szczególnie spodobać się składanie z klocków lego robotów i samodzielne programowanie ich, aby wykonywały określone czynności na wyznaczonym do tego placu. W planie są nie tylko lekcje, ale też festiwale nauki, które mają przysłużyć się popularyzacji mody na naukę wśród młodzieży. Nauczyciele z gimnazjum nr 2 nawiązali już w tym celu współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim i Parkiem Interior. - Park fizyki, do którego dzieci będą mogły przyjść z rodzicami czy szkolną klasą to bardzo dobry pomysł na naukę – potwierdza Monika Kania z Głogowa.

Uczniowie z prawie całego powiatu nowosolskiego będą mogli brać udział w lekcjach z ekspertem za darmo w ramach unijnego projektu. Klasy z innych powiatów będzie obowiązywał cennik. Park będzie otwarty także dla indywidualnych turystów.

Są pieniądze na inwestycje

W czwartek, 24 sierpnia, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz pochwalił się uzyskaniem dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Inwestycja warta niemal 4 mln zł, zostanie dofinansowana przez Unię Europejską kwotą 2,6 mln zł. O pomyśle uatrakcyjnienia tej części miasta pisaliśmy już w ubiegłym roku, kiedy pojawiły się pierwsze plany dotyczące parku doświadczeń. - Gdyby ktoś mi powiedział 12 lat temu, że Nowa Sól będzie miastem turystycznym, to bym mu nie uwierzył. A teraz w sobotę i niedzielę odwiedzają nas tysiące turystów – przyznaje prezydent.

Centrum Matematyczno-Przyrodnicze „Odra” uatrakcyjni już teraz ulubione miejsce wycieczek. Monika Kępka z Kożuchowa, która z uroków Parku Krasnala korzysta razem ze swoimi dziećmi chwali pomysł na budowę parku. - Dziecko musi dotknąć, nie chce patrzeć. Jeśli będą miejsca do samodzielnego udziału w eksperymentach będzie bardzo fajnie – podkreśla mama Sebastiana i Leny.

Już teraz w jednym miejscu w Nowej Soli, na prawie 20 hektarach są nie tylko place zabaw dla dzieci, ale też m.in. wodny świat, małe zoo, tor dla BMX, minigolf, ścianki wspinaczkowe i skatepark. Powstaje park linowy. Park fizyki będzie czynny od maja do października.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.