Janusz Michalczak

W Polsce ludzie chcą mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu

Polakom, mającym opinię tradycjonalistów, łatwiej i chętniej inwestuje się w mieszkania, których są właścicielami Fot. Quelle Locum Polakom, mającym opinię tradycjonalistów, łatwiej i chętniej inwestuje się w mieszkania, których są właścicielami
Janusz Michalczak

Zarobki Polaków - według danych Eurostatu ze stycznia 2019 r. - plasują się w przedziale od 500 do 1000 euro miesięcznie, zaś w większości krajów Europy Zachodniej wynagrodzenia wynoszą co najmniej 1000 euro.

Mimo tak dużej różnicy w wysokości miesięcznych przychodów, to właśnie Polacy należą do tych nielicznych mieszkańców Europy, którzy posiadają nieruchomości na własność.

Podobnie jak Polacy myślą również Chorwaci i Litwini

W 2018 r. aż 84 proc. dorosłych Polaków posiadało mieszkanie na własność - wynika z danych Eurostatu analizujących ówczesną sytuację na rynku nieruchomości. Co ciekawe, to jeden z najwyższych wyników wśród europejskich krajów.

Wyższy odsetek osób mieszkających we własnych domach i mieszkaniach odnotowano w Rumunii - 96,4 proc., Chorwacji - 90,1 proc., na Słowacji- 91,3 proc., Litwie - 89,9 proc. oraz Węgrzech - 86 proc.

Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się na zachodzie Europy. Tam trend posiadania mieszkania na własność jest o wiele mniej popularny. Przykładem tego są takie kraje jak Niemcy i Austria, gdzie - odpowiednio - 51,5 proc. i 55,4 proc. osób jest właścicielami mieszkań lub domów.

Polska, prócz popularności posiadania własnego mieszkania, przoduje również pod względem udziału rynku pierwotnego w obrocie nieruchomościami. Oznacza to, że w naszym kraju preferowane są lokale nowe, oddane do użytku przez deweloperów.

Z analizy HRE Investments, opublikowanej w styczniu bieżącego roku, wynika, iż około 47 proc. to udział sprzedaży nowych mieszkań na rodzimym rynku nieruchomości. Pod tym względem Polskę wyprzedzają jedynie Cypr i Malta, które zajmują obszar znacznie mniejszy niż nasze państwo.

Najniższy udział rynku pierwotnego odnotowano w Danii, jedynie 1,3 proc. Również we Francji nowe mieszkania stanowią niewielki udział, szacowany na 10,3 proc.

Warto jeszcze wspomnieć, że wyższy - o 0,3 proc. - wynik odnotowano także w Wielkiej Brytanii. U naszych zachodnich sąsiadów udział ten wyniósł zaś 16,8 proc. (dane pochodzą z opracowania HRE Investments przygotowanego na podstawie informacji Eurostatu z 2019 roku).

Młodzi są równie ambitni jak ich rodzice

Wzrost liczby Polaków kupujących nieruchomości na własny użytek widoczny jest na przestrzeni kilku ostatnich lat. Analizując dane GUS, opracowane przez RynekPierwotny.pl, widać, że od 2015 r, liczba kupionych lokali wzrosła o 53 694 do 203 603 mieszkań nabytych na wolnym rynku w 2018 r.

Trend ten wynika zarówno z przyczyn społeczno-historycznych jak i ekonomicznych (i jedne i drugie są charakterystyczne dla naszego kraju). Młodzi Polacy w ten sposób powielają wzorce rodziców, którzy- dorastając w czasach wysokiej inflacji - byli silnie przywiązani do własnej nieruchomości. Dlaczego? Dawała poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach.

Z ekonomicznego punktu widzenia rodacy wciąż wolą zakup od najmu. I warto wspomnieć, że w Polsce od dekad występuje zjawisko deficytu mieszkaniowego. W zeszłym roku był oceniony na ok. 2 - 2,5 mln lokali.

- Własna nieruchomość to dla Polaków życiowa inwestycja - mówi Karolina Opach, szef działu sprzedaży w Quelle Locum. - Zakup wypada korzystniej cenowo od najmu, gdyż wynajem w aglomeracjach miejskich jest nieproporcjonalnie drogi w stosunku do zarobków obywateli. W dodatku własne mieszkanie zapewnia większą swobodę i komfort użytkowania.

Janusz Michalczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.