W poniedziałek pierwszy dzwonek. Do jakiej szkoły wrócą uczniowie? Siedem faktów dotyczących reformy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Monika Chruścińska-Dragan

W poniedziałek pierwszy dzwonek. Do jakiej szkoły wrócą uczniowie? Siedem faktów dotyczących reformy

Monika Chruścińska-Dragan

Nowe podręczniki, nowe przedmioty, nowi nauczyciele. To nie będzie łatwy rok szkolny. W poniedziałek w woj. śląskim blisko 500 tys. uczniów wróci do dobrze znanych szkolnych ławek. Jednak w zdecydowanej większości nie będą to już te same szkoły co przed wakacjami. Zmiany, które wprowadziła reforma, są duże i dotkną uczniów w każdym wieku. Oto najważniejsze.

  1. Wygaszanie gimnazjów i powrót 8-letniej podstawówki stały się faktem. Od września nie ma już w gimnazjach klas pierwszych, a uczniowie, którzy ukończyli klasę szóstą, zaczną naukę w klasie siódmej. Z kolei ubiegłoroczni pierwszoklasiści gimnazjów, którzy nie dostali promocji do klasy drugiej, wracają do podstawówek.
  2. Klasy pierwsze, czwarte i siódme podstawówki objęte zostaną nową podstawą programową i planami nauczania. W praktyce oznacza to m.in. nowe podręczniki i siatki godzin. Zmieniają się też nazwy niektórych zajęć - zamiast zajęć komputerowych jest informatyka, zamiast zajęć technicznych - technika, a w miejsce historii i społeczeństwa - odrębne przedmioty: historia oraz wiedza o społeczeństwie. W klasie czwartej będzie pięć godzin polskiego, po cztery matematyki i wf., dwie - przyrody i po jednej - historii, informatyki, muzyki i plastyki. Rok później przyrodę zastąpią geografia i biologia. Klasom siódmym dojdą chemia, fizyka i drugi język obcy, ósmym - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa.
  3. To pierwszy rok szkolny, w którym wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum dostaną darmowe podręczniki. Całkiem nowe egzemplarze trafią do uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych. Reszta dzieci skorzysta z podręczników, z których uczyli się starsi koledzy.
  4. Jeśli jest nowa podstawa programowa, to i nowe listy lektur. Do klasy trzeciej pedagodzy mogą wybierać pozycje z zestawienia proponowanego przez MEN. Są tu m.in. bajki i wiersze Brzechwy i Tuwima, „Karolcia”, „Doktor Dolittle” czy „Pies, który jeździł koleją”. W starszych klasach są lektury obowiązkowe - m.in. „Latarnik” i „Quo vadis” Sienkiewicza. Do klasy szóstej trzeba przeczytać fragmenty „Pana Tadeusza”, a do końca ósmej - całość. Z klasyki zostali „Chłopcy z Placu Broni” i „Mały Książę”. Nowością jest powieść Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
  5. Elitarne gimnazja dwujęzyczne od września zastąpią szkoły podstawowe z oddziałami dwujęzycznymi. W woj. śląskim otworzy je 31 szkół. W Katowicach taką ofertę zaproponowały tylko dwie. Prywatne.
  6. Reforma wymusiła wielki ruch kadrowy w szkołach. Dotychczasowi nauczyciele gimnazjów zmienili szkołę albo uzupełniają etaty w podstawówkach, które musiały dotrudnić chemików, fizyków, biologów i geografów. Mało tego, nie każda szkoła skompletowała kadrę. - Katowice dysponują jeszcze wakatami, głównie godzinowymi, w takich przedmiotach, jak matematyka, fizyka, biologia, geografia czy katecheza - przyznaje Krzysztof Kaczorowski z katowickiego UM.
  7. Reforma likwiduje od września zasadnicze szkoły zawodowe. W ich miejsce powstały dwustopniowe szkoły branżowe.

Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.