W powiecie bielskim pasażerowie mają 15 nowych linii podmiejskich. To efekt rządowego wsparcia

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Klimaniec
KLM

W powiecie bielskim pasażerowie mają 15 nowych linii podmiejskich. To efekt rządowego wsparcia

KLM

15 nowych linii komunikacyjnych uruchomił Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny dzięki pierwszemu w województwie śląskim dofinansowaniu w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Bardzo mnie cieszy, że po raz pierwszy Warszawa dostrzegła, jakim problemem jest transport lokalny - nie ten wielkomiejski, ale podmiejski - przyznał wczoraj Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego odpowiadającego za transport publiczny w powiecie bielskim.

Wczoraj na terenie zajezdni PKS w Bielsku-Białej wojewoda śląski przekazał pierwsze w województwie umowy na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny otrzymał 591 102 zł , dzięki którym w powiecie bielskim od 1 września zostało uruchomionych 15 nowych połączeń (ponad 400 km linii) dowożących do Bielska-Białej pasażerów m.in. ze Szczyrku, Zasola Bielańskiego, Międzyrzecza, Jaworza, Bestwinki, a także z Chybia w powiecie cieszyńskim. O takie zmiany prosili sami mieszkańcy - często nie tylko o przywrócenie linii, ale też o jej wydłużenie, zmianę przebiegu, czy dołożenie nowych przystanków.

- To ważny moment dla regionu południa województwa śląskiego- podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - To wywiązywanie się z zobowiązań i deklaracji składanych przez rząd. Jeden z elementów mówił o przywracaniu linii komunikacyjnych, które w ostatnich latach z różnych powodów nie były w obiegu - przypomniał

.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny został stworzony do prowadzenia zadań z zakresu transportu publicznego. Tworzy go dziewięć gmin powiatu bielskiego - Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice oraz Powiat Bielski. W 2018 r. związek przejął PKS w Bielsku-Białej S.A. i skutecznie zmienia wizerunek tej spółki, która dziś dysponuje nowoczesnym taborem, a według wczorajszych zapowiedzi dzięki umowie z firmą Solaris zyska 26 autobusów na gaz.

Dziennie PKS wykonuje ponad 550 kursów, rocznie to 3 mln km. - Gminy do komunikacji publicznej dopłacają 9 mln zł w skali roku. To bardzo dużo - przyznał Ostałkiewicz. Dofinansowanie z funduszu to maksymalnie 1 zł za 1 kilometr. W powiecie bielskim 1 wozokilometr to koszt 5,5 zł. Gminy dopłacają do niego rocznie 2,91 zł. Resztę pokrywają przychody z biletów.

Z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.
W województwie śląskim wnioski złożyło 12 organizatorów - 7 gmin, 3 powiaty i 2 związki jednostek samorządu terytorialnego. Po weryfikacji zakwalifikowano 11 organizatorów. Dopłaty wyniosą ok. 778 tys. zł na obsługę 35 nowych linii na terenie województwa.

KLM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.