W powiecie bielskim pasażerowie mają 15 nowych linii podmiejskich. To efekt rządowego wsparcia

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Klimaniec
KLM

W powiecie bielskim pasażerowie mają 15 nowych linii podmiejskich. To efekt rządowego wsparcia

KLM

15 nowych linii komunikacyjnych uruchomił Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny dzięki pierwszemu w województwie śląskim dofinansowaniu w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Bardzo mnie cieszy, że po raz pierwszy Warszawa dostrzegła, jakim problemem jest transport lokalny - nie ten wielkomiejski, ale podmiejski - przyznał wczoraj Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego odpowiadającego za transport publiczny w powiecie bielskim.

Wczoraj na terenie zajezdni PKS w Bielsku-Białej wojewoda śląski przekazał pierwsze w województwie umowy na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny otrzymał 591 102 zł , dzięki którym w powiecie bielskim od 1 września zostało uruchomionych 15 nowych połączeń (ponad 400 km linii) dowożących do Bielska-Białej pasażerów m.in. ze Szczyrku, Zasola Bielańskiego, Międzyrzecza, Jaworza, Bestwinki, a także z Chybia w powiecie cieszyńskim. O takie zmiany prosili sami mieszkańcy - często nie tylko o przywrócenie linii, ale też o jej wydłużenie, zmianę przebiegu, czy dołożenie nowych przystanków.

- To ważny moment dla regionu południa województwa śląskiego- podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - To wywiązywanie się z zobowiązań i deklaracji składanych przez rząd. Jeden z elementów mówił o przywracaniu linii komunikacyjnych, które w ostatnich latach z różnych powodów nie były w obiegu - przypomniał

.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny został stworzony do prowadzenia zadań z zakresu transportu publicznego. Tworzy go dziewięć gmin powiatu bielskiego - Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice oraz Powiat Bielski. W 2018 r. związek przejął PKS w Bielsku-Białej S.A. i skutecznie zmienia wizerunek tej spółki, która dziś dysponuje nowoczesnym taborem, a według wczorajszych zapowiedzi dzięki umowie z firmą Solaris zyska 26 autobusów na gaz.

Dziennie PKS wykonuje ponad 550 kursów, rocznie to 3 mln km. - Gminy do komunikacji publicznej dopłacają 9 mln zł w skali roku. To bardzo dużo - przyznał Ostałkiewicz. Dofinansowanie z funduszu to maksymalnie 1 zł za 1 kilometr. W powiecie bielskim 1 wozokilometr to koszt 5,5 zł. Gminy dopłacają do niego rocznie 2,91 zł. Resztę pokrywają przychody z biletów.

Z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.
W województwie śląskim wnioski złożyło 12 organizatorów - 7 gmin, 3 powiaty i 2 związki jednostek samorządu terytorialnego. Po weryfikacji zakwalifikowano 11 organizatorów. Dopłaty wyniosą ok. 778 tys. zł na obsługę 35 nowych linii na terenie województwa.

KLM

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.