Krzysztof Bednarek

W powiecie drawskim reforma rodzi się w bólu

W ubiegły wtorek w Czaplinku dziewięcioro radnych głosowało za uchwałą szkolną burmistrza Fot. Krzysztof Bednarek W ubiegły wtorek w Czaplinku dziewięcioro radnych głosowało za uchwałą szkolną burmistrza
Krzysztof Bednarek

Kolejne gminy podejmują uchwały. Wiemy już, jak ma wyglądać sieć szkół w powiecie drawskim od 1 września 2017 roku. Kropkę nad „i” musi jeszcze postawić kurator oświaty.

Jedna szkoła podstawowa w Czaplinku, druga w Broczynie. Sieć szkół po reformie będzie wyglądać tak, jak chciał burmistrz. Projekt obywatelski, pod którym podpisało się 919 mieszkańców, przepadł.

W ubiegłym tygodniu w Czaplineckim Ośrodku Kultury odbyła się debata poświęcona zmianom w oświacie. W miniony wtorek, podczas sesji Rady Miejskiej w Czaplinku większość radnych poparła projekt przygotowany przez Urząd Miejski i burmistrza Adama Kośmidra. Głosowało za nim 9 radnych: Wacław Mierzejewski, Zdzisław Łomaszewicz, Małgorzata Głowa, Bożenas Lemisz, Krzysztof Lisiecki, Tomasz Marciniak, Michał Olejniczak, Agata Pawłowska-Patalan i Danuta Puśledzka. Przeciwko byli Maciej Bernat, Marcin Czerniawski, Konrad Fujarski, Anna Minkiewicz i Brygida Zabrocka.

Od głosu wstrzymał się Jacek Mikulski. Tak jak już informowaliśmy, w porządku obrad wtorkowej sesji były dwa projekty uchwał w sprawie reorganizacji oświaty. Głosowany jako pierwszy projekt burmistrza i drugi projekt obywatelski, który uzyskał poparcie ponad 919 osób.

Część radnych uznała, że skoro poparli już projekt burmistrza, to nie ma sensu głosować nad projektem obywatelskim, który zakładał, że w Czaplinku będą dwie szkoły podstawowe, a trzecia szkoła będzie w Broczynie. Gdy jednak wniosek o wycofanie projektu obywatelskiego z porządku obrad nie uzyskał większości, przewodniczący natychmiast ogłosił przerwę. Po przerwie radni ponownie głosowali za wycofaniem projektu obywatelskiego z porządku. Tym razem już skutecznie.

Z informacji pochodzącej z Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że większość budynków gimnazjów samodzielnych będzie wykorzystywana jako lokale dla szkół podstawowych, łącznie z istniejącą infrastrukturą i zapleczem dydaktycznym. W Czaplinku zdecydowano się na inne rozwiązanie. Burmistrz ma sporo pomysłów na zagospodarowanie budynku przy ul. Słonecznej 27 po wygaszeniu gimnazjum.

Mówił o tym podczas spotkania z mieszkańcami w CzOK, a my pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu „Głosu Drawska”. Czy zatem wszystkie dzieci zmieszczą się w budynku przy ul. Wałeckiej 49, i czy w szkole, w której docelowo uczyć się będzie ponad 800 uczniów, nie będzie zmianowości?

Burmistrz i dyrektor szkoły przekonują, że tak, ale nie wszyscy wierzą w ich zapewnienia.

W Drawsku i w Kaliszu reforma bez emocji

W Drawsku Pomorskim sprawa jest jasna: duża Szkoła Podstawowa przy ul. Obrońców Westerplatte, razem z odddziałami przedszkolnymi pozostaje na swoim miejscu. W budynku Gimnazjum przy ul. Dworcowej będzie druga Szkoła Podstawowa. Bez większych zmian pozostają wiejskie szkoły w Mielenku Drawskim i w Nętnie, tyle że teraz będą szkołami ośmioklasowymi.

W ubiegłym tygodniu reformą oświaty zajęli się również radni z Kalisza Pomorskiego. Od 1 września w gminie będą funkcjonowały dwie ośmioklasowe szkoły podstawowe: w Kaliszu Pomorskim i w Pomierzynie. Natomiast gimnazjum włączone zostanie do szkoły podstawowej. Tak więc miejska szkoła podstawowa będzie w dwóch budynkach. Podobne rozwiązanie przyjęte w Złocieńcu, wzbudziło sporo kontrowersji (patrz ramka obok).

W Kaliszu o kontrowersjach nie ma mowy. To dlatego, że obie szkoły stoją praktycznie obok siebie, a ponadto gimnazjum zostało wybudowane i doskonale wyposażone pod potrzeby starszych uczniów zaledwie kilka lat temu. Tutaj o innym rozwiązaniu nie mogło być mowy.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.