W regionie powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych NA ŻYWO

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Justyna Przybytek

W regionie powstanie Szlak Magnatów Przemysłowych NA ŻYWO

Justyna Przybytek

W Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbędzie się dzisiaj spotkanie dotyczące utworzenia Szlaku Magnatów Przemysłowych. Szlak ma być nową atrakcją turystyczną Śląska i Zagłębia związaną ze spuścizną tych, którzy przyczynili się do rozwoju przemysłowego naszego regionu.

Spotkanie zwołuje Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy: całą akcję zapoczątkował Łukasz Zimnoch na łamach „Dziennika Zachodniego” apelując o utworzenie szlaku, na którym mogłyby się znaleźć między innymi pałace w Pławniowicach, Nakle Śląskim, Promnicach, zamek Pszczynie, Willa Caro w Gliwicach czy Pałac Kawalera w Świerklańcu. - Spotkanie nie ma na celu rozpoczęcia dyskusji, a zainicjowanie działań zmierzających do utworzenia szlaku. Jestem przekonany, że taki szlak powinien powstać. Będziemy więc rozmawiali nie o tym, czy to robić, ale jak to zrobić. I kiedy - zaznacza Henryk Mercik.

- Spotkanie ma charakter otwarty, ale na pewno będę na nim ja, Łukasz Zimnoch. Będę chciał też, aby byli na nim obecni ludzie odpowiedzialni za Szlak Zabytków Techniki, bo mają bardzo duże doświadczenie w tworzeniu takich produktów turystycznych, ale także edukacyjnych - zapowiedział w piątek Henryk Mercik. Jak mówi pomysł stworzenia szlaku popiera.

- On krążył już od jakiegoś czasu, ale pojawiał się w różnych formach - dodaje. Teraz, jak zapewnia, czas na podjęcie konkretnych działań.

- Spotkanie nie ma na celu inicjowania dyskusji, a zainicjowanie działania. Jestem przekonany, że taki szlak powinien powstać. Będziemy więc rozmawiali nie o tym, czy to robić, ale jak to zrobić i kiedy - zapewnia.

Szlak miałby promować, podobnie jak szlak zabytków techniki, industrialne dziedzictwo regionu. Chodzi jednak nie tylko o nowoczesne zakłady przemysłowe, osiedla robotnicze, ale również świątynie, nekropolie i okazałe pałace otoczone eleganckimi parkami.

Łukasz Zimnoch wskazał kilka pereł, które mogłyby się na nim znaleźć, to m.in. Pałac w Pławniowicach, Willa Caro w Gliwicach, Pałac Kawalera w Świerklańcu, Pałac w Nakle Śląskim, Willa Goldsteinów w Katowicach, Pałac w Pszczynie Pałac Dietla w Sosnowcu, ale też pałace Myśliwski w Promnicach, Fitznera w Siemianowicach i Borsiga w Zabrzu.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.