W Rybniku ulica Armii Ludowej miała być Baśniową. Wojewoda zdecydował inaczej. Mieszkańcy czują się oszukani

Czytaj dalej
Aleksander Król

W Rybniku ulica Armii Ludowej miała być Baśniową. Wojewoda zdecydował inaczej. Mieszkańcy czują się oszukani

Aleksander Król

Mieszkańcy Boguszowic chcieli, by ulica Armii Ludowej, została Baśniową, ale wojewoda chciał inaczej... Mimo że w urzędzie wojewódzkim w Katowicach wiedzieli o konsultacjach i tak narzucili swoją nazwę. Teraz Armii Ludowej to Jana Karskiego. Mieszkańcy czują się oszukani.

Mieszkańcy rybnickich Boguszowic Starych chcieli mieszkać przy ulicy Baśniowej, ale wojewoda zdecydował inaczej i arbitralnie zdekomunizował ulicę Armii Ludowej w Rybniku - na Jana Karskiego. Wiedział, że w mieście przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami dotyczące zmiany nazwy ulicy, a mimo to w symbolicznym dniu 13 grudnia wydał zarządzenie zastępcze. Mieszkańcy czują się oszukani.

- Znamiennym jest, że w rocznicę stanu wojennego wojewoda wydaje rozstrzygnięcia nadzorcze zmieniające siłowo nazwy ulic, podczas kiedy mieszkańcy za pośrednictwem samorządów wypowiadają się przeciwko tym zmianom. Samorząd jest od tego, by słuchać ludzi. Dla mnie ten ruch jest zaprzeczeniem dwudziestu pięciu lat samorządności w Polsce. Do tej pory kwestia zmiany nazw ulic opierała się o konsultacje z mieszkańcami, radami dzielnic, potem była głosowana przez radę miasta - komentował na gorąco Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach tłumaczą, że Rada Miasta Rybnika miała 12 miesięcy na zmianę nazwy ulicy stosowną uchwałą, a termin na podjęcie takiej uchwały mijał 2 września, a nawet po tym terminie samorząd nie zajął się tematem.

- 24 października pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócili się do prezydenta Rybnika o udzielenie informacji, kto i kiedy nadał ulicy nazwę oraz o podanie propozycji nowej nazwy dla ulicy Armii Ludowej. Jednocześnie wysłano pismo do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o opinię, czy nazwa „Armii Ludowej” dla ulicy położonej w Rybniku, jest zgodna z art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.