W Rybniku woda skacze w rytm muzyki. Jest pięknie [WIDEO]

Czytaj dalej
Barbara Kubica

W Rybniku woda skacze w rytm muzyki. Jest pięknie [WIDEO]

Barbara Kubica

Tylko w Rybniku, w ciepły wiosenny wieczór usiąść można na ławeczce i podziwiać fontannę, w której woda skacze w rytm wielkich przebojów Vangelisa czy Jean Michela Jarre'a. Większość działających na Śląsku fontann już przebudziło się z zimowego snu. Jedne od lat są dumą i wizytówką miast, drugie to relikty PRL-u, które aż proszą się o modernizację.

Jedno jest pewne. Miasta coraz chętniej inwestują w wodotryski, które zdobią centralne place, rynki czy skwery. I cieszą mieszkańców. Bo też gdzie lepiej wypocząć można po pracy czy szkole, jak nie siedząc na ławeczce i wsłuchując się w szum płynącej wody. – Rynek, plac Wolności czy teraz fontanna przy Bazylice to najlepsze miejsce na spotkanie i rozmowę z przyjaciółką – mówi nam Anna Sobik, licealistka z Rybnika.

I trudno się dziwić tej opinii, bo też Rybnik jest pierwszym miastem w regionie, gdzie mieszkańcy nie tylko spoglądać mogą na pięknie tryskającą wodę, ale podziwiać także wodno-świetlne pokazy, przy których wykorzystywane są utwory muzyki poważnej oraz rozrywkowej. A przy okazji cały plac przy Bazylice mieni się całą feerią barw. Oddana do użytku zaledwie kilka miesięcy temu nowiutka fontanna mieszcząca się na placu Jana Pawła II w Rybniku, to dziś najpiękniejsza ozdoba centrum miasta. A dodatkowo od kilku dni podziwiać tam można nowe pokazy z wykorzystaniem nowych utworów muzycznych.

- Podziwiając instalację, będzie można zobaczyć w sumie aż siedem różnorodnych pokazów wodno-świetlno-muzycznych. Z instalacji popłyną dźwięki nie tylko muzyki klasycznej, ale i kompozycje z nurtu dance oraz pop – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Jakich kompozycji można się spodziewać? Wodne obrazy wzbogacone barwnymi światłami, tworzone są m.in. do muzyki takich twórców, jak: Gershon Kingsley, Vangelis, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli, Richard Clayderman. Nie zabraknie utworów klasyków: L. van Beethovena, W. A. Mozarta, J.S. Bacha, G. F. Hendla, A. Vivaldiego, G. Bizeta, G. Verdiego czy J. Offenbacha. Ciekawostką będzie z pewnością pokaz dance do muzyki takich artystów, jak Bengro Garcia, Beatcreator i 4Noize.

- Fontanna działa w godzinach od 9 do 24. Od rana do 19.50 oglądać będzie można pokazy wodne. Prezentacje wodno-świetlno-muzyczne zaplanowano w godzinach od 19.50 do 22.00 (w przerwach pokazy wodno-świetlne). Między 22 a 24 obserwować będzie można barwną płytę fontanny – mówi Agnieszka Skupień.

Wodotrysk w Rybniku, to niezwykle nowoczesna konstrukcja. Jej podstawę stanowi podziemna betonowa niecka, przykryta kamiennymi płytami. Instalacja posiada cztery tzw. obrazy wodne. Efekt pierwszego tworzony jest przez system 70 dysz rozmieszczonych w 5 rzędach i oświetlonych za pomocą ledowych reflektorów. Strumień wody sięga tu 3 m. Drugi obraz tworzy 26 dysz drobnokropelkowych (mgielnych) o strumieniu wody do 1,5 m. Efekt wizualny trzeciego obrazu wodnego tworzony jest przez rozmieszczone w dwóch rzędach agregaty o strumieniu w kształcie paraboli, o wysokości do 2,5 m oraz długości do 4 m. Strumień daje tutaj efekt tzw. „szklanej rurki”. Oświetlenie strumieni realizowane jest za pomocą reflektorów LED zintegrowanych z agregatami. Okresowe zalewanie płyty fontanny i czasowe utrzymywanie około dwucentymetrowego lustra wody składa się na obraz czwarty.

Podobne konstrukcje, choć znacznie uboższe, powstawały już w miastach na Śląsku. W Radlinie, Zawierciu czy Zabrzu też podziwiać można wyskakujące z podłoża słupy wody. Latem pomiędzy nimi najchętniej biegają najmłodsi mieszkańcy regionu. Podobnie jest w Zawierciu, na placu św. Jana Pawła II. Fontannę, której kształt przypomina amonit, podświetlają reflektory zanurzone w wodzie przepływającej w obiegu zamkniętym. W jastrzębskim Parku Zdrojowym stoi nowoczesna fontanna w kształcie kuli. Jest atrakcją dla mieszkańców i turystów w miejscu, które w mieście jest najbardziej uczęszczane. Kiedyś, w tym samym miejscu, w czasach funkcjonowania uzdrowiska, stała inna, skromniejsza fontanna.

W Sosnowcu, na placu Ćwierka, oraz w Woźnikach czy Wodzisławiu postawiono na tradycję. Jest sporych rozmiarów niecka, z której tryska woda. Taka sama fontanna lada dzień zacznie działać na nowym rynku w gminie Czerwionka-Leszczyny. Tam woda tryskać będzie ze sporego diamentu umieszczonego na szczycie misy. Diament nawiązuje do oficjalnego logo gminy.

Fontanna w Koszęcinie, tuż przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, ma kształt fortepianu o rzeczywistych rozmiarach tego instrumentu. Układ ścieżek na skwerze, gdzie się znajduje, ma natomiast formę klucza wiolinowego. To też atrakcja chętnie podziwiana przez mieszkańców.

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.