W Rybniku woda skacze w rytm muzyki. Jest pięknie [WIDEO]

Czytaj dalej
Barbara Kubica

W Rybniku woda skacze w rytm muzyki. Jest pięknie [WIDEO]

Barbara Kubica

Tylko w Rybniku, w ciepły wiosenny wieczór usiąść można na ławeczce i podziwiać fontannę, w której woda skacze w rytm wielkich przebojów Vangelisa czy Jean Michela Jarre'a. Większość działających na Śląsku fontann już przebudziło się z zimowego snu. Jedne od lat są dumą i wizytówką miast, drugie to relikty PRL-u, które aż proszą się o modernizację.

Jedno jest pewne. Miasta coraz chętniej inwestują w wodotryski, które zdobią centralne place, rynki czy skwery. I cieszą mieszkańców. Bo też gdzie lepiej wypocząć można po pracy czy szkole, jak nie siedząc na ławeczce i wsłuchując się w szum płynącej wody. – Rynek, plac Wolności czy teraz fontanna przy Bazylice to najlepsze miejsce na spotkanie i rozmowę z przyjaciółką – mówi nam Anna Sobik, licealistka z Rybnika.

I trudno się dziwić tej opinii, bo też Rybnik jest pierwszym miastem w regionie, gdzie mieszkańcy nie tylko spoglądać mogą na pięknie tryskającą wodę, ale podziwiać także wodno-świetlne pokazy, przy których wykorzystywane są utwory muzyki poważnej oraz rozrywkowej. A przy okazji cały plac przy Bazylice mieni się całą feerią barw. Oddana do użytku zaledwie kilka miesięcy temu nowiutka fontanna mieszcząca się na placu Jana Pawła II w Rybniku, to dziś najpiękniejsza ozdoba centrum miasta. A dodatkowo od kilku dni podziwiać tam można nowe pokazy z wykorzystaniem nowych utworów muzycznych.

- Podziwiając instalację, będzie można zobaczyć w sumie aż siedem różnorodnych pokazów wodno-świetlno-muzycznych. Z instalacji popłyną dźwięki nie tylko muzyki klasycznej, ale i kompozycje z nurtu dance oraz pop – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Jakich kompozycji można się spodziewać? Wodne obrazy wzbogacone barwnymi światłami, tworzone są m.in. do muzyki takich twórców, jak: Gershon Kingsley, Vangelis, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli, Richard Clayderman. Nie zabraknie utworów klasyków: L. van Beethovena, W. A. Mozarta, J.S. Bacha, G. F. Hendla, A. Vivaldiego, G. Bizeta, G. Verdiego czy J. Offenbacha. Ciekawostką będzie z pewnością pokaz dance do muzyki takich artystów, jak Bengro Garcia, Beatcreator i 4Noize.

- Fontanna działa w godzinach od 9 do 24. Od rana do 19.50 oglądać będzie można pokazy wodne. Prezentacje wodno-świetlno-muzyczne zaplanowano w godzinach od 19.50 do 22.00 (w przerwach pokazy wodno-świetlne). Między 22 a 24 obserwować będzie można barwną płytę fontanny – mówi Agnieszka Skupień.

Wodotrysk w Rybniku, to niezwykle nowoczesna konstrukcja. Jej podstawę stanowi podziemna betonowa niecka, przykryta kamiennymi płytami. Instalacja posiada cztery tzw. obrazy wodne. Efekt pierwszego tworzony jest przez system 70 dysz rozmieszczonych w 5 rzędach i oświetlonych za pomocą ledowych reflektorów. Strumień wody sięga tu 3 m. Drugi obraz tworzy 26 dysz drobnokropelkowych (mgielnych) o strumieniu wody do 1,5 m. Efekt wizualny trzeciego obrazu wodnego tworzony jest przez rozmieszczone w dwóch rzędach agregaty o strumieniu w kształcie paraboli, o wysokości do 2,5 m oraz długości do 4 m. Strumień daje tutaj efekt tzw. „szklanej rurki”. Oświetlenie strumieni realizowane jest za pomocą reflektorów LED zintegrowanych z agregatami. Okresowe zalewanie płyty fontanny i czasowe utrzymywanie około dwucentymetrowego lustra wody składa się na obraz czwarty.

Podobne konstrukcje, choć znacznie uboższe, powstawały już w miastach na Śląsku. W Radlinie, Zawierciu czy Zabrzu też podziwiać można wyskakujące z podłoża słupy wody. Latem pomiędzy nimi najchętniej biegają najmłodsi mieszkańcy regionu. Podobnie jest w Zawierciu, na placu św. Jana Pawła II. Fontannę, której kształt przypomina amonit, podświetlają reflektory zanurzone w wodzie przepływającej w obiegu zamkniętym. W jastrzębskim Parku Zdrojowym stoi nowoczesna fontanna w kształcie kuli. Jest atrakcją dla mieszkańców i turystów w miejscu, które w mieście jest najbardziej uczęszczane. Kiedyś, w tym samym miejscu, w czasach funkcjonowania uzdrowiska, stała inna, skromniejsza fontanna.

W Sosnowcu, na placu Ćwierka, oraz w Woźnikach czy Wodzisławiu postawiono na tradycję. Jest sporych rozmiarów niecka, z której tryska woda. Taka sama fontanna lada dzień zacznie działać na nowym rynku w gminie Czerwionka-Leszczyny. Tam woda tryskać będzie ze sporego diamentu umieszczonego na szczycie misy. Diament nawiązuje do oficjalnego logo gminy.

Fontanna w Koszęcinie, tuż przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, ma kształt fortepianu o rzeczywistych rozmiarach tego instrumentu. Układ ścieżek na skwerze, gdzie się znajduje, ma natomiast formę klucza wiolinowego. To też atrakcja chętnie podziwiana przez mieszkańców.

Barbara Kubica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.