Łukasz Klimaniec

W serbskiej wsi Ostojićevo wciąż żyje około 200 wiślan: ciągle tu jesteśmy

Kadr z filmu „Ciągle tu jesteśmy”. To niesamowita opowieść o potomkach wiślańskich osadników żyjących w Ostojićevie Fot. materiały prasowe Kadr z filmu „Ciągle tu jesteśmy”. To niesamowita opowieść o potomkach wiślańskich osadników żyjących w Ostojićevie
Łukasz Klimaniec

Ten film był bardzo potrzebny - mówi wprost burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Grupa Twórcza Punkty Widzenia nakręciła niezwykły dokument o osadnikach z Wisły, którzy wciąż mieszkają w serbskim Ostojićevie. I tęsknią za Wisłą.

W połowie XIX wieku grupa osadników z Wisły przywędrowała do odległego Banatu, czyli dzisiejszej Serbii. Tam wiślanie znaleźli pracę i nowy dom. Niemal dwieście lat od tamtej chwili ich potomkowie mieszkający w serbskim Ostojićevie ciągle mówią wiślańską gwarą i kultywują tradycję. Tę niezwykłą historię opowiada film „Ciągle tu jesteśmy”, który został zaprezentowany w piątek na inaugurację Dni Wisły.

- Niesamowite w mieszkańcach Ostojićeva jest to, że po upływie prawie dwóch wieków, ciągle pamiętają o swoim pochodzeniu. Co więcej, bardzo mocno tęsknią za Wisłą i korzystają z każdej możliwości kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością - mówi Andrzej Drobik, dziennikarz „Dziennika Zachodniego”, reżyser i scenarzysta filmu „Ciągle tu jesteśmy”.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.