Bartosz Wojsa

W Śląskiem złożono 170 tys. wniosków o 300 zł na dziecko

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim 1 sierpnia odbyła się konferencja prasowana temat realizacji rządowego programu "Dobry Start" w naszym Fot. BW W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim 1 sierpnia odbyła się konferencja prasowana temat realizacji rządowego programu "Dobry Start" w naszym województwie
Bartosz Wojsa

Do wczoraj wniosek o świadczenie 300 zł dla dziecka można było składać tylko przez internet. Teraz możemy złożyć go także osobiście. Do tej pory w województwie śląskim przyjęto blisko 170 tysięcy wniosków. To najwyższy wynik w całym kraju.

Rządowy program „Dobry Start” zakłada przyznanie 300 złotych wyprawki szkolnej raz w roku każdemu dziecku, które uczy się - aż do ukończenia przez niego 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do 24. roku życia.

Możliwość złożenia pierwszych wniosków pojawiła się już 1 lipca wraz z uruchomieniem specjalnej strony internetowej, na której możemy to zrobić - www.empatia.mrpips.gov.pl.

- Wsparciem w całej Polsce zostanie objętych łącznie 4,6 mln uczniów - mówił w lipcu Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W woj. śląskim, jak szacowała początkowo Urszula Bauer, śląska kurator oświaty, pomoc miało otrzymać około 500 tys. uczniów. Dziś wiemy już, że liczba jest nieco wyższa. - Świadczenia będzie mogło łącznie otrzymać ponad 550 tys. osób - mówił wczoraj Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Na liczbę tę składa się 549 tys. 771 uczniów w gminach, a także 8 tys. 926 dzieci w domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Wczorajsza konferencja zorganizowana w Katowicach była podsumowaniem dotychczasowej realizacji programu w woj. śląskim. Jak się okazuje, od 1 lipca w Śląskiem złożono blisko 170 tys. wniosków. - To dotychczas najwyższy wynik spośród wszystkich województw w kraju - podkreśla wojewoda.

W naszym regionie chwalona jest również sama organizacja związana z przekazywaniem samorządom funduszy na realizację programu. Podczas gdy w innych województwach kwoty przekazane samorządom sięgają dopiero kilku milionów złotych, u nas jest to kwota 34 mln 711 tys. i 631 zł (w tym 1 mln 569 tys. i 460 zł to koszty realizacji programu). A warto zaznaczyć, że to stan na 11 lipca, więc przekazanych środków jest już więcej.

Czy pieniądze trafiają już do rodzin? Okazuje się, że tak. Do 11 lipca samorządy wykorzystały dotację na sumę blisko 2 mln zł. Oznacza to, że pieniądze wypłacono już na nieco ponad 6,5 tys. osób.

Od tych, którzy złożyli wnioski, słyszymy, że wypłacanie pieniędzy przebiega sprawnie. Cała procedura na samym początku składania wniosków trwała zaledwie tydzień - po tym terminie pieniądze wpływały na konto.

Teraz czas oczekiwania może się trochę wydłużyć, ponieważ od wczoraj wnioski można składać nie tylko przez internet, ale także osobiście. Można zrobić to w tych samych placówkach, w których przyjmowane są wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, czyli w urzędach miasta lub gminy, ośrodkach pomocy społecznej bądź innych jednostkach w gminach.

Jak mówiła w lipcu Urszula Bauer, jeśli wniosek wpłynie jeszcze w sierpniu, rodzic powinien otrzymać świadczenie do 30 września. - Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, pomoc do rodziny trafi w ciągu dwóch miesięcy - podkreślała.

Na wszelkie pytania dotyczące programu odpowiedzi otrzymamy, dzwoniąc na infolinię: (32) 606 30 03. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku (do 31 sierpnia) w godz. 9.00-14.00.
Wniosek o świadczenie należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.