W sobotę i niedzielę Święto Bzów

Czytaj dalej
Fot. Arch. Gazety Lubuskiej
Filip Pobihuszka

W sobotę i niedzielę Święto Bzów

Filip Pobihuszka

Wszystko gotowe. Program dopracowany. Bez już pachnie. Zamiast jednego dnia święta będą dwa, bo tym razem współpracują ze sobą dwa miasta.

Jeśli pokusić się o stwierdzenie, że każda edycja Święta Bzów była wyjątkowa, nie będzie w tym przesady. Nie da się jednak ukryć, że tegoroczna, siódma już odsłona imprezy naprawdę będzie… wyjątkowa. A to dlatego, że święto po raz pierwszy przekracza Odrę, by odbyć się nie tylko w Siedlisku, ale również w Bytomiu Odrzańskim. Pomysłodawca imprezy, Marcin Kula z Fundacji Karolat podkreśla, że wspólne świętowanie nie jest zwykłym wymysłem, bo takie podwójne obchody mają swoje umocowanie w historii.

- Jeszcze bardziej nawiązujemy do dawnych festynów, które są dla nas pierwowzorem. One nie zawsze odbywały się w Siedlisku i Bytomiu, ale ta wspólna historia jednak jest – wyjaśnia M. Kula - Dawne festyny były świętem nie tylko Siedliska, ale i pobliskiego, historycznie powiązanego Bytomia Odrzańskiego. Imponujący most między miejscowościami był spoiwem łączącym mieszkańców. Dziś Fundacja Karolat pragnie odbudować most między sąsiadami. Oczywiście, jedynie w sferze mentalnej – czytamy komunikacie fundacji.

A w programie święta (który w sporej części drukujemy obok) jak zwykle sporo atrakcji. Będą znane bywalcom imprezy pokazy rycerskie czy chorągwiarskie, występy orkiestr, spektakle, koncerty, prelekcje, pokaz dawnej mody no i oczywiście jarmark.

Tradycyjnie przed świętem startuje też kolejna edycja konkursu „Bzowo mi”, który organizowany jest w trzech kategoriach tematycznych: artystycznej, najładniejszy strój na Święcie Bzów oraz najokazalszy bzowy bukiet. Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs ma charakter otwarty, mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani, a do udziału w kategorii artystycznej mogą zostać zgłoszone własnoręcznie wykonane wszelkie wyroby rękodzielnicze, artystyczne (m.in. wiersze, piosenki, fotografie, obrazy czy kartki). Kreatywność jak zwykle mile widziana. Szczegóły na facebooku fundacji lub pod numerem 606 411 219.

Warto dodać, że brak mostu nie będzie problemem, bowiem pomiędzy Siedliskiem, Bytomiem a Nową Solą kursować będzie jeden z naszych wycieczkowców, Laguna. Statek na czas święta zamieni się w swego rodzaju tramwaj wodny, który będzie dostępny dla mieszkańców całkowicie za darmo. To naprawdę spore udogodnienie, bo jadąc przez Nową Sól, Siedlisko i Bytom dzieli ponad 21 km.
Godziny przepływów w sobotę:
12.30 Nowa Sól - Siedlisko (przepływ 1h),
13.30 Siedlisko - Bytom Odrzański (przepływ 30 minut),
14.30 Bytom Odrz. - Siedlisko,
15.00 Siedlisko - Bytom Odrz.,
16.00 Bytom Odrz. - Siedlisko,
16.30 Siedlisko - Bytom Odrz.,
18.00 - rejs 1h (rejs biletowany start i koniec w Bytomiu Odrz.),
21.30-24.00- dyskoteka w porcie.

W niedzielę statek wyruszy z Bytomia do Siedliska o 13.30, 14.00 Siedlisko - Nowa Sól (przepływ 1h), 15.00 Nowa Sól - Siedlisko, 16.00 Siedlisko - Bytom Odrz., 16.30 Bytom Odrz. - Siedlisko, 17.00- rejs 1h (rejs biletowany start i koniec w Siedlisku), 19.30 Siedlisko - Bytom Odrz. (przepływ 30 minut).

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.