W sobotę spektakl zainspirowany fenomenem Radia Maryja

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz

W sobotę spektakl zainspirowany fenomenem Radia Maryja

Mirosława Kruczkiewicz

Ta sztuka została napisana na zamówienie toruńskiego teatru w ramach sezonu, którego hasło brzmi „Tu, w Toruniu”. Ale mówi o sprawach ponadlokalnych.

- Radio, które dzieli społeczeństwo na lepszych i gorszych, używa w swym przekazie Ewangelii, wykorzystuje katastrofę samolotu z prezydentem na pokładzie do tego, by judzić. Co to za radio? To RTLM, rwandyjskie Radio Wolności i Tysiąca Wzgórz, przed krwawą wojną domową, która wybuchła w tym kraju - mówi znany reporter Marcin Kącki.

Marcin Kącki jest autorem scenariusza najnowszego spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Spektakl nosi tytuł „Wróg się rodzi”. To zdanie zaczerpnięte z wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka na antenie Radia Maryja.

Słowa zamieniane w noże

Rwandyjska rozgłośnia będzie jednym z kilku miejsc akcji przedstawienia. Ale znajdziemy się też w studiu Radia Ma-ryja i w mieszkaniu jego słuchaczki. Będziemy w celi zakonnika, ojca Tadeusza.

- Punktem wyjścia do napisania sztuki był dla mnie fenomen, jakim stało się Radio Maryja. Sięgnąłem też do innych wydarzeń, postaci historycznych i literackich. Bo to, o czym opowiadam: kreowanie wroga i manipulowanie ludźmi, by stworzyć społeczne podziały, wydarzyło się już nie raz w historii świata - mówi Marcin Kącki. - Za filozofami i historykami powtarzam też pytanie: czy doszliśmy właśnie do chwili, gdy jedynym rozwiązaniem problemów społecznych jest przemoc? Chwili, gdy słowa zamieniają się w noże... A może ksenofobia, wrogość wobec „obcego”, leży w ludzkiej naturze?

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.