W Sosnowcu i Czeladzi budują ronda. Trzeba jechać inaczej

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Piotr Sobierajski

W Sosnowcu i Czeladzi budują ronda. Trzeba jechać inaczej

Piotr Sobierajski

Dzisiaj w Zagłębiu rozpoczynają się dwie ważne inwestycje drogowe. W Czeladzi i Sosnowcu ekipy budowlane przystępują do budowy rond, więc nie warto jechać na pamięć, bo wyznaczone zostały dla kierowców objazdy.

Dziś zamknięte zostanie skrzyżowanie ulic Szpitalnej i Kombatantów w Czeladzi. To jedno z ważniejszych w mieście, więc na duże zmiany muszą przygotować się i kierowcy, i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Budują centra przesiadkowe w Czeladzi

Zamknięcie skrzyżowania związane jest z budową nowych centrów przesiadkowych w Czeladzi a także częściową przebudową całego układu komunikacyjnego. Jednym z elementów tego projektu jest właśnie budowa nowego ronda w miejscu dotychczas przecinających się ulic Kombatantów i Szpitalnej. Obok, na terenie obecnej pętli tramwajowej, powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe, pojawią się miejsca dla aut oraz postój taksówek. A po drugiej stronie ulicy Kombatantów (za Biedron-ką) pojawi się prawie 100 miejsc parkingowych.

Przejazd w kierunku szpitala, osiedla Ogrodowa, cmentarza komunalnego oraz Wojkowic będzie utrudniony. Trzeba się kierować wyznaczonymi objazda-mi. - Na czas budowy ronda i innych prac w tym miejscu tymczasowa organizacja ruchu poprowadzona zostanie ulicami: Tuwima, Grodziecką, DK-94 i dalej ul. 1 Maja - informuje Małgorzata Nowakowska, menedżer ds. komunikacji w firmie Euro-via, która zajmuje się w Czeladzi budową centrów przesiadkowych. - Taka organizacja ruchu będzie funkcjonowała przez najbliższe pięć miesięcy, czyli cały okres budowy ronda. Dodatko-wo, w zależności od rodzaju prowadzonych prac wdrażane będą zatwierdzone wcześniej schematy tymczasowej organizacji ruchu, jak na przykład zwężenie jezdni, czy przejście drugą stroną chodnika - dodaje.

Rondo i miejsca parkingowe

Także dziś zostanie na dobre zamknięte skrzyżowanie ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu. Tam też powstaje rondo. Oprócz skrzyżowania przebudową objęty zostanie blisko 400-metrowy odcinek ul. Ostrogórskiej (kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego). Poprawi się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo przejścia i przejazdy dla rowerów będą dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy. Wybudowany zostanie fragment drogi rowerowej, która połączy bulwary Czarnej Przemszy z ul. Jagiellońską. W rejonie ogródków działkowych powstanie też kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Prace kosztować będą 5,4 mln zł i mają się zakończyć w grudniu br. Objazd w kierunku Mysłowic prowadzi ulicami Sienkiewicza, Dęblińską i Naftową.

Inaczej pojadą autobusy

Czeladź
Lnie nr 11, 35, 43, 88, 100, 133, 723, 904N, 911, 911N, 935, C11 - po obsłudze przystanków: Urząd Miasta lub Staszica autobusy kursują ul.: Staszica (DK94), Grodziecką do włą-czenia się na stałą trasę na przystanku Czeladź Zespół Szkół. Linie nr 27, 235 - auto-busy kursują ul.: Staszica (DK94), Grodziecką i Tuwima do włączenia się na stałą trasę na ul. Szpitalnej. Linie nr 42, 902N, 904N - kursują ul. Staszica (DK94) do włączenia się na trasę na ul. Będzińskiej.

Sosnowiec
Linie nr 26, 106 i 150 w kie-runku Mysłowic autobusy kursują od 3 Maja ul.: Dęblińską i Naftową do włączenia się na trasę przejazdu na ul. Ostrogórskiej. Wyłączone z obsługi sa przystanki: Jagiellońska, Jagiellońska Kościół i w kierunku Mysłowic Sosnowiec Kościelna.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.