W starym tapczanie znalazła album krawiecki babci sprzed wojny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

W starym tapczanie znalazła album krawiecki babci sprzed wojny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katarzyna Kapusta

Pani Halina Czapla podczas robienia porządków w mieszkaniu rodziców, które od 9 lutego 1945 roku na ul. Piłsudskiego (kiedyś Waryńskiego) należy do rodziny, natknęła na album krawiecki z 1937 roku.

Na pierwszej stronie albumu widnieje napis : "Kurs kroju, szycia i modelowania". - To album pani Górskiej, dyplomowanej mistrzyni z Warszawy. Krój nowoczesny, nagrodzony najwyższą nagrodą, złotymi medalami - tak mówi inskrypcja na pierwszej stronie. Album został wydany Helenie Łabędzkiej czyli mojej babci. Na każdej stronie widnieje pieczątka pani Górskiej - mówi Halina Czapla.

Jak podkreśla kobieta, wiedziała, że jej babcia kończyła kurs haftowania i kurs kroju i szycia, natomiast nie widziała o istnieniu tego albumu.

W albumie znajdują się bardzo różne modele, każdy z nich jest opisany i narysowany odręcznie. Na brzegach stron znajdują się proporcje wykroju, długości, objętości poszczególnych elementów. W albumie znajdziemy na przykład bluzę zwyczajną ale też wolną marynarkę z karczkiem. Uwagę przykuwają smoking, surdut, kalesony czy pasek do kaleson. W albumie ciekawa jest również pisownia.

- Zaciekawiła mnie pisownia słowa spódnica. Ponieważ w albumie mojej babci jest ona napisana przez "U", i chociaż jestem z wykształcenia polonistką, czytając "spudniczka na rower", zastanowiłam się czy jest to błąd czy nie. Ale chyba pisownia nie byłaby tak skutecznie powtarzana w całym albumie - mówi pani Halina.

Album zachował się niemal w idealnym stanie. Znajdziemy w nim także wykrój płaszcza angielskiego. W albumie są także powycinane są już konkretne modele z gazet. I tak z gazety z 31 lipca 1938 roku posłużyła jako wykrój na kołnierzyk.

Katarzyna Kapusta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.