W Strzelcach Kraj. powstaje kolejny piękne miejsce do odpoczynku

Czytaj dalej
Fot. Patryk Bagiński
Anna Rimke

W Strzelcach Kraj. powstaje kolejny piękne miejsce do odpoczynku

Anna Rimke

Do wakacji wypięknieje kolejny skwerek przy murach obronnych. Właśnie rozpoczęły się prace na terenie koło dawnej szkoły przy ul. Zachodniej. Remontowana będzie też ul. Nowa Brama. Tam przy Baszcie Czarownic powstanie miniskansen.

Na ul. Zachodniej będzie kolejne miejsce rekreacyjne. Ma tu powstać coś w rodzaju małego deptaka, powiązanego ze skwerem przy ul. Zachodniej.

– Przy pustej dziś szkole będzie wybudowana drewniana wiata, stylem nawiązująca do otoczenia. Z ławkami, tak żeby można tam posiedzieć, odpocząć, mile spędzić czas – mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Przed basztą przy ul. Nowa Brama będzie wyremontowany parking. Przełożony zostanie też bruk na drodze i zrobiony chodnik. Prace mają się zakończyć na początku wakacji.

Powstanie mini skansen

Jesienią na wysokości Baszty Czarownic powstanie miniskansen. Na początek staną tu dwie machiny oblężnicze, oczywiście repliki, ale zbudowane, tak jak prawdziwe (są robione na specjalne zamówienie miasta). Będą oczywiście zablokowane, żeby nie można było ich użyć. Te repliki, to trebusz i katapulta, czyli używane w średniowieczu machiny miotające.– Ciskało się nimi różne przedmioty, nie tylko kamienie.

Trebuszem ciskano nawet padliną we wroga – mówi Marek Bidol z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich.

Repliki będą w rozmiarze podobnym, w jakim maszyny były budowane w czasach średniowiecznych. Maszyny będą wkomponowane w tło murów obronnych i Baszty Więziennej. Przy każdej z nich będzie też tabliczka z dokładnym opisem i zasadami jej działania. Jak usłyszeliśmy od urzędników, nie jest wykluczone, jeśli ten mini skansen spodoba się mieszkańcom, to być może zostaną zamówione dwie kolejne dwie repliki.

Siedzibę znajdą tu wszystkie strzeleckie stowarzyszenia

Nową funkcję będzie pełniła była szkoła przy ul. Zachodniej. Będzie to budynek aktywności społecznej. Na początek swoją siedzibę przeniesie tu Klub Seniora. A z czasem znajdą w niej miejsce wszystkie strzeleckie stowarzyszenia.

Zaplanowane roboty wpisują się w rewitalizację murów obronnych w Strzelcach Kraj. Ten etap będzie kosztował 700 tys. zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne.

Zobacz też: Dzieci o pieniądzach

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.