Sandra Soczewa

W Sulęcinie za transport mniej. Za psy wcale. Woda drożeje

W Sulęcinie za transport mniej. Za psy wcale. Woda drożeje Fot. archiwum GL
Sandra Soczewa

- W końcu doczekaliśmy się zniesienia podatku za posiadanie psów. To bardzo dobra decyzja - mówi nam pan Ryszard z Sulęcina.

O zniesienie podatku dla posiadaczy psów w Sulęcinie starano się kilka lat, ale radni poprzednich kadencji nie zgadzali się na to. - Utrzymanie tego podatku było jak kara dla tych, którzy dbają o zwierzęta. Jego likwidacja to pierwsza słuszna decyzja nowych radnych - komentuje mieszkaniec Sulęcina.

Ale to niejedyna zmiana w gminnych podatkach. Zmaleje też stawka podatku transportowego.
Nowe stawki za samochody ciężarowe: od 3,5 tony do 5,5 ton - 250 zł (było 706 zł); samochody od 5,5 tony do 9 ton- 280 zł; ciężarówki od 9 do 12 ton - 380 zł. Różnice w każdym z przypadków wynoszą ponad 500 zł rocznie. Maleją też stawki podatków od samochodów, które wyposażone są w przyczepy lub naczepy.

To, co zmartwi mieszkańców, to podniesienie stawek za wodę i odprowadzanie ścieków, kolejno o 10 gr i 15 gr.

Lubniewice


- Podatek transportowy mamy chyba najniższy w Polsce - mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła. I_tłumaczy, że gminie to się opłaca. Z ulg chętnie korzystają przedsiębiorcy, a nawet zwykli mieszkańcy Sulęcina, którzy u nas sie rejestrują. - Do gminy wpłynęło z tego tytułu więcej pieniędzy. Opłacało się - mówi Jaskuła. Bardzo możliwe, że właśnie przez niższy podatek w Lubnie-wicach, Sulęcin odnotował spadek rejestrowanych pojazdów i dlatego od 2016r. też postawił na jego obniżenie.
Nadwyżka, która trafi do gminy Lubniewice, a szacuje się, że będzie to około 30 tys. zł, pójdzie na konkretne cele. - Zrobimy projekt budowy nowego placu zabaw w Jarnatowie, ufundujemy szkolenia dla klubu sportowego Lubniewiczanka, wspomożemy organizację zawodów MTB, zrobimy ogrodzenie w Gliśnie - wymienia burmistrz. I_tłumaczy, że niektóre podatki muszą rosnąć, ponieważ gminy muszą coraz więcej przeznaczać m.in. na edukację i oświetlenie. - W efekcie, to i tak wraca do mieszkańców - dodaje.

Krzeszyce, Słońsk, Torzym


Mieszkańcy gminy Krzeszyce muszą liczyć się ze wzrostem podatków od 2016 r. - Powód jest jeden: gmina ma coraz więcej potrzeb i wydatków. I chociaż mieszkańcy będą musieli czasami zapłacić więcej, to w ostatecznym rozrachunku na tym skorzystają, bo ich pieniądze zainwestujemy - mówi wójt Stanisław Peczkajtis.

Stawki podatku transportowego od aut wyprodukowanych do 2009 r.: samochody od 3,5 tony do 5,5 ton - 618 zł; od 5,5 tony do 9 ton - 1030 zł; od 9 do 12 ton - 1236 zł. Podatek od samochodów wyprodukowanych po 2009 r.: 422 zł, 706 zł, 847 zł. Zmienią się też stawki od nieruchomości.

W Torzymiu bez większych zmian. Podatki wzrosną nieznacznie, tak jak przewiduje wskaźnik inflacji, czyli o około 1,7 proc.
W Słońsku ostatnie zmiany podatkowe były w 2011 r. Od 2016 mniejszy będzie podatek transportowy.

Sandra Soczewa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.