W szkołach już ruszyły referenda w sprawie strajku. Walczą o podwyżki, mówią o strajku w czasie egzaminów

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

W szkołach już ruszyły referenda w sprawie strajku. Walczą o podwyżki, mówią o strajku w czasie egzaminów

Małgorzata Klimczak

Nauczyciele zapowiedzieli, że 8 kwietnia rozpoczną strajk. W województwie zachodniopomorskim może wziąć w nim udział 80 procent szkół.

Strajk jest konsekwencją nieudanych rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego chciał 1000 zł podwyżki dla każdego nauczyciela. MEN zaproponował przyspieszenie ostatniej transzy podwyżek, które zaplanował w ubiegłym roku i różne dodatki, które jednak trafiałyby tylko do wybranych grup nauczycieli. W sumie w tym roku nauczyciele mieliby dostać całe 15 proc. podwyżki, które miało być rozłożone na trzy lata.

- Co to jest 15 procent dla stażysty, który ma 1700 zł „na rękę” - mówi Adam Zygmunt, szef zachodniopomorskiego ZNP. - My chcemy wyrównania do średniej krajowej, która jest wyższa niż płaca większości nauczycieli, szczególnie na początku kariery.

Już na początku tego roku ZNP wszedł w spór zbiorowy ze szkołami. W tej chwili w szkołach rozpoczęły się referenda. Pracownicy danej szkoły będą mogli strajkować, o ile w referendum strajkowym weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Mają czas do 25 marca.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.