W szkołach średnich będzie dwa razy więcej pierwszoklasistów niż jest obecnie. Kto będzie ich uczyć?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Justyna Wojciechowska-Narloch

W szkołach średnich będzie dwa razy więcej pierwszoklasistów niż jest obecnie. Kto będzie ich uczyć?

Justyna Wojciechowska-Narloch

Emerytowani nauczyciele i jednocześnie specjaliści od przedmiotów zawodowych będą mieć szansę na zatrudnienie w toruńskich szkołach. W związku z kumulacją roczników dyrektorzy będą się zwracać do nich o pomoc.

Problem braku kadr w placówkach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych już wkrótce może się stać bardzo powszechny. W nowym roku szkolnym edukację w liceach, technikach i branżówkach rozpoczną dwa rocznik uczniów. To pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek i ostatni absolwenci gimnazjów. Pierwszoklasistów będzie dwa razy więcej niż obecnie.

Kadrowa zagadka

Toruń jest gotowy na przyjęcie 5,1 tys. uczniów. W 11 liceach ogólnokształcących przygotowano 2792 miejsca w 88 oddziałach - 46 dla absolwentów szkół podstawowych i 42 dla uczniów kończących gimnazjum. W ośmiu technikach planuje się utworzenie 1696 miejsc w 53 oddziałach, a w sześciu szkołach branżowych kontynuować naukę będzie mogło 640 uczniów w 20 oddziałach. I to właśnie te dwa ostatnie typy placówek mogą mieć największe problemy ze skompletowaniem kadry nauczycielskiej.

We wrześniu toruńska samochodówka dostała nowe warsztaty. Szkoła nie boi się podwójnego rocznika
Sławomir Kowalski We wrześniu toruńska samochodówka dostała nowe warsztaty. Szkoła nie boi się podwójnego rocznika

- W Toruniu nie brakuje nauczycieli. Jednak mając na uwadze podwójny rocznik klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przewiduje się trudności w kompletowaniu nauczycieli kształcenia zawodowego i bierze się po uwagę zatrudnianie nauczycieli przebywających na emeryturze – przyznaje Magdalena Stremplaewska, rzeczniczka prezydenta Torunia. - W tej chwili trudno przewidzieć, ile będzie oddziałów klas pierwszych w poszczególnych typach szkół prowadzonych przez gminę i jak będzie wyglądała sytuacja kadrowa w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020.

Młodzi nie chcą przyjść

Marzanna Podpora, dyrektorka Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu potwierdza, że na tym etapie rekrutacji ciężko mówić o konkretach. Braków kadrowych się jednak spodziewa, bo już dziś do nauczania przedmiotów zawodowych zatrudnia dwóch emerytowanych pedagogów.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.