W szpitalu w Rybniku potrzebny jest dziecięcy OIOM

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

W szpitalu w Rybniku potrzebny jest dziecięcy OIOM

Aleksander Król

Po półtorej miesiąca pracy na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu widzę, że sprawą bezwzględnie priorytetową jest utworzenie OIOM-u dla dzieci, który będzie zwiększał bezpieczeństwo małych pacjentów - mówiła dr Katarzyna Musioł, nowa ordynator pediatrii w WSS nr 3 w Rybniku podczas sesji rady miasta.

Katarzyna Musioł tłumaczyła, że dziś, gdy sytuacja dziecka się pogarsza i wymaga ono leczenia w oddziale intensywnej terapii, musi być przewiezione do najbliższego oddziału OIOM, to znaczy do Katowic albo Jastrzębia. A wówczas trzeba czekać godzinę na przyjazd specjalistycznej karetki, a kolejną zabiera transport do Katowic. Czasami 2 godziny ważą o życiu dziecka. Nic dziwnego, że radni podjęli uchwałę popierającą działania mające na celu utworzenie w szpitalu w Rybniku Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci. - Chcemy szukać wszystkich możliwości wsparcia. Uchwała intencyjna, to ważny argument w negocjacjach zarówno z samorządem województwa jak i z NFZ - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, obiecując, że postara się zainteresować tematem sąsiednie samorządy, które korzystają z usług rybnickiej lecznicy.

Powinno się udać, tym bardziej, że wszystkim zależy na tym, by zmienić w końcu kiepski obraz rybnickiej pediatrii, gdzie w niedalekiej przeszłości doszło do kilku nieszczęśliwych przypadków.

- Nie chcę się odnosić do zdarzeń z przeszłości. Ja wtedy nie pracowałam i nie czuję się kompetentna, by o tym mówić. Wiem tylko, że jedno z tych dzieci czekało na przewiezienie do oddziału intensywnej terapii. Mogę tylko domniemywać, że bliskość tego oddziału mogłaby w jakiś sposób pomóc. Jednak nie chcę się odnosić do przeszłości, chcę patrzeć w przyszłość, myśleć, co zrobić, by nie doprowadzać do tego typu sytuacji - mówi Musioł.

W dalszej części:

 • O co zabiega obecnie kierownictwo szpitala
 • Jaką dostację szpital dostał w 2016 roku
 • Co na to NFZ
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.