W Tarnowskich Górach stworzą model 3D zabytku wpisanego na listę UNESCO

Czytaj dalej
Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Agata Zielińska

W Tarnowskich Górach stworzą model 3D zabytku wpisanego na listę UNESCO

Agata Zielińska

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach, niepowtarzalny obiekt na skalę światową, przez lata był rozjeżdżany przez kierowców motocykli, quadów i samochodów terenowych. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego sprawdzą, jakie są tego skutki.

Hałda popołuczkowa w Tarnowskich Górach to pozostałość po działalności górniczej prowadzonej na tym terenie od XV do początku XIX wieku. W lipcu 2017 roku wraz z 27 innymi obiektami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Upodobali ją sobie nie tylko spacerowicze, ale także kierowcy pojazdów spalinowych. Ich wyczyny niszczą jednak tutejszy krajobraz i środowisko naturalne.

- Tytuł UNESCO jest nie tylko docenieniem wyjątkowości naszego tarnogórskiego dziedzictwa, ale przede wszystkim obowiązkiem jego ochrony - komentuje Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Przed dwoma laty gmina uzgodniła z policją i strażą miejską, że w weekendy będą wysyłane patrole w rejon hałdy. Władze miasta dofinansowały (także w tym celu) zakup samochodu terenowego dla policji. Wcześniej, bo już w 2006 roku, uchwałą Rady Miasta ustanowiono na liczącym 6,77 ha obszarze hałdy popłuczkowej Park Kulturowy. Dokument zakłada ochronę tego unikatowego terenu, a w tym utrzymanie w niezmienionym kształcie zespołu hałdy wraz z warstwą wytworzonej gleby i pokrywą roślinną.

Choć o zakazie poruszania się po hałdzie pojazdami spalinowymi informują liczne znaki, a w jej rejonie pojawiają się patrole policji i straży miejskiej, nie brakuje ludzi, którzy łamią przepisy.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Zielińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.