W Toruniu oczekują na tysiące gości [galeria, zdjęcie interaktywne, oś czasu]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(MO)

W Toruniu oczekują na tysiące gości [galeria, zdjęcie interaktywne, oś czasu]

(MO)

Konsekracja kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II już za 9 dni. Tysiące pielgrzymów przybędą z różnych zakątków świata w specjalnej Procesji Dziejów.

Uroczystość poświęcenia nowego kościoła rozpocznie się 18 maja, w środę o godzinie 15.30. Już od przedpołudnia jednak zaplanowano koncerty.

Całość będzie nie tylko wielkim wydarzeniem religijnym, ale i wyzwaniem logistycznym. A to ze względu na liczbę spodziewanych gości z kraju i zagranicy - mają ich przybyć tysiące.

Porządku i bezpieczeństwa tego dnia w sposób szczególny strzec będą w Toruniu policjanci i strażnicy miejscy. - Jesteśmy do tego w pełni przygotowani. Odbyło się już spotkanie komendantów obu formacji z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego. Zadania zostały rozdzielone, wszyscy wiemy, co robić - zapewnia Jarosław Paralusz, rzecznik Straży Miejskiej w Toruniu. - Zresztą mamy doświadczenie. Od lat obecni jesteśmy przy każdej imprezie Radia Maryja. Każda przyciąga rzeszę gości.

Pielgrzymi, jak można się spodziewać, głównie przyjadą autokarami. Ale przybyć też mają własnymi samochodami. Czuwać trzeba będzie nad drożnością ulic i miejscami do parkowania. Oczywiście, municypalni - tradycyjnie już - służyć będą gościom informacją i pomocą w dotarciu do interesujących ich punktów miasta. Policja natomiast zwrócić ma też uwagę na bezpieczeństwo przyjezdnych.

Liczba miejsc w nowej świątyni będzie ograniczona. Na zewnątrz staną telebimy. - Wielu krzeseł nie damy rady zorganizować, dlatego prosimy, by wziąć ze sobą małe przenośne krzesełko. Na wszelki wypadek weźmy też parasole, na słońce lub deszcz - apeluje ojciec Tadeusz Rydzyk. - Autobusami podjedziemy pod sam kościół.

Na godz. 10.30 zaplanowano występy Eleni, Macieja Wróblewskiego i ks. Stefana Ceberka. O godz. 12.00 wspólna modlitwa Regina Coeli, a o 15.00 - modlitwa ku czci Miłosierdzia Bożego. Pół godziny później natomiast rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego, ks. kardynała Zenona Grocholewskiego. Eucharystię sprawować będą księża kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i wielu gości. Przygotowywana jest także specjalna procesja dziejów. - Będą to specjalne grupy przebrane w stroje z dawnych czasów historycznych, które będą zdążać do tej świątyni, by ubogacić czas naszej modlitwy i naszego radosnego oczekiwania przed rozpoczęciem uroczystości - zapowiada ojciec Rydzyk.

Przypomnijmy, że kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II stanął między trasą wylotową na Bydgoszcz a brzegiem Wisły. Jego budowa ruszyła 20 czerwca 2012 r. Pomieści ok. 3 tys. osób, ma dwa poziomy i wielką ażurową kopułę, zwieńczoną koroną. Razem z wieżą i krzyżem ma 50 metrów wysokości.

Na górnej kondygnacji jest dokładna replika prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, pod którym modlił się papież.Na dolnej kondygnacji mieści się Kaplica Pamięci. Na granitowej ścianie wierni zobaczą wypisane nazwiska Polaków, którzy zginęli, ratując ofiary Holocaustu. Obok znajduje się napis: „Nie ma większej miłości jak oddać Życie za przyjaciół swoich”.

Na tę kaplicę właśnie o. Rydzyk otrzymał 200 tys. zł dotacji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wzbudziła ona duże kontrowersje, choć formalnie przyznana została w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016” na projekt „By pamięć o nich trwała”. - To był otwarty konkurs na propagowanie polskości, pięknych postaw Polaków i myśmy byli tylko jednym z wielu podmiotów, które do niego stanęły i otrzymały dotację (...) Działamy transparentnie, rozliczamy się z każdej złotówki. Ludzie widzą, na jakie szczytne cele wydajemy pieniądze, które od nich otrzymujemy - zapewniał ojciec Tadeusz Rydzyk na antenie Radia Maryja 1 maja (wywiad pt. „Rozliczamy się z każdej złotówki” dostępny jest na stronie internetowej rozgłośni.

(MO)

(MO)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.