Mariola Lorenczewska

W toruńskich lecznicach zabraknie pielęgniarek?

W placówce przy Ligi Polskiej, gdzie pracuje Dorota Przybyło-Orzechowska zatrudnionych jest 40 pielęgniarek Fot. Sławomir Kowalski W placówce przy Ligi Polskiej, gdzie pracuje Dorota Przybyło-Orzechowska zatrudnionych jest 40 pielęgniarek
Mariola Lorenczewska

Średnia wieku pielęgniarki w Polsce to 51 lat. W Toruniu jest nieco niższa. Są prognozy, że obniżenie wieku emerytalnego kobiet wyeliminuje je z rynku pracy.

Pani Urszula pracuje w zawodzie pielęgniarki od 40 lat. Nie kryje, że z utęsknieniem czeka na chwilę, gdy będzie mogła przejść na emeryturę. Liczy, że szpital podpisze z nią umowę i będzie mogła nadal pracować, choć już nie tak ciężko.

- Jeśli tak się nie stanie, poszukam czegoś w sektorze prywatnym, bo emerytury będę miała ok. 1700 zł na rękę. Dźwigając przez tyle lat pacjentów nabawiłam się zwyrodnienia kręgosłupa - podkreśla kobieta.

Problem za parę lat

1 października wchodzi w życie ustawa, na mocy której wiele pielęgniarek i położnych uzyska uprawnienia do przejścia na emeryturę (od 60 lat). Szefowie toruńskich placówek medycznych nie kryją, że skrócenie wieku emerytalnego może przyczynić się do braków w tzw. średnim personelu. Jeśli nie od razu, to na pewno w perspektywie najbliższych lat.

- Średnia wieku pielęgniarek w naszej placówce, to 49 lat - mówi Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej. - Myślę, że większy problem z przechodzeniem pielęgniarek na emeryturę zacznie się za parę lat, choć już teraz może doskwierać. Nasz zakład, jeśli chodzi o personel opiera się na pielęgniarkach i opiekunkach. Zatrudniam aktualnie 40 pielęgniarek. Do tej pory miałam kadrę stabilną. Od 1 października odchodzą dwie osoby. Jedna z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego, druga dlatego, że znalazła pracę bliżej miejsca zamieszkania. Będę musiała poszukać nowych osób. A coraz trudniej jest znaleźć pracowników. Część dojeżdża z okolic Torunia. Jedna pielęgniarka nawet spod Brodnicy.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mariola Lorenczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.