Anna Dziedzic

W tym mieszkaniu w Sosnowcu trenuje się prawdziwe życie

W mieszkaniu jest dobrze wyposażona kuchnia, w której lokatorzy przygotowują sobie posiłki, pieką ciasta Fot. Anna Dziedzic W mieszkaniu jest dobrze wyposażona kuchnia, w której lokatorzy przygotowują sobie posiłki, pieką ciasta
Anna Dziedzic

Mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych młodych ludzi powstało w Sosnowcu. Uczą się tam samodzielnego życia. To pierwsze takie miejsce w mieście i regionie.

Kamienica, w której znajduje się mieszkanie treningowe, została niedawno odnowiona. Ma nową pastelową elewację, charakterystyczne niebieskie kontury okien. Na bocznych ścianach znajduje się słynny mural „Balans na linie”, który zaprojektowała Ewa de Luca. Mieszkanie ma wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim. Ma około 90 metrów kwadratowych powierzchni. Jest tu duża kuchnia, jadalnia, sypialnie i dwie łazienki.

Młodzi, ale już dorośli ludzie z różnego rodzaju nie-pełnosprawnością będą tu mieszkać od trzech do sześciu miesięcy. Będą tu też w ciągu dnia przebywać ich koledzy, bo mają się tu odbywać także zajęcia świetlicowe.

- Te sześć osób może tu spać, choć nie musi - mówi Beata Marzec, koordynatorka mieszkania treningowego w Sosnowcu. - Ale wiemy już, że wszyscy chcą. Dotąd mieszkali z rodzicami. Początkowo niektórzy rodzice niepokoili się, czy ich syn czy córka będą chcieli tu zostać na noc. Okazało się, że wszyscy chcieli. Czują się tu świetnie - dodaje Beata Marzec.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.