Kacper Jurkiewicz

W tym roku też nie wykąpiecie się w zalewie Sosina

W tym roku też nie wykąpiecie się w zalewie Sosina Fot. UM Jaworzno
Kacper Jurkiewicz

Malowniczy zbiornik wodny w Jaworznie został zamknięty w 2018 roku. Trwa jego rewitalizacja. Mieszkańcy będą zawiedzeni, bo w tym roku również nie będą mogli wypoczywać w tym miejscu. Prace potrwają tam do grudnia.

Umowę na rewitalizację Sosiny w Jaworznie podpisano w lipcu 2018 roku. Od tego czasu na terenie Sosiny prowadzone są intensywne prace, a mieszkańcy nie mają gdzie się kąpać wiosną i latem.

Jak podkreślają urzędnicy, zalew Sosina zmienia się zarówno na zewnątrz, ale też i ...wewnątrz. Bo to właśnie wewnątrz zbiornika prowadzone są najważniejsze prace. Jest on odmulany.

- Zbiornik wodny Sosiny był strasznie zanieczyszczony. Znajdowało się tam sporo amoniaku. To najważniejsza ze zmian, która tutaj zajdzie. W końcu ma być czysto. Powstaje nowa kanalizacja oraz toalety. Liczymy, że unikniemy dzięki temu sytuacji, w której zbiornik będzie znów zanieczyszczony - mówi Dawid Litka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Dookoła Sosiny są przebudowywane ścieżki dla pieszych oraz rowerzystów i rolkarzy. Powstają także nowe miejsca parkingowe, tak, aby łatwiej było się tutaj dostać osobom zmotoryzowanym.

Miasto liczy na to, że zbiornik po rewitalizacji będzie zachęcał mieszkańców nie tylko Jaworzna, ale również okolicznych miast, do wizyty w tym miejscu. Będzie czysto i nowocześnie. Przypomnijmy, że to malownicze miejsce do kąpieli znajduje się wokół lasu.

- To jedno z większych kąpielisk w naszym regionie. Wiemy, że mieszkańcy czekają na koniec remontu. Chcemy bardzo dobrze wykorzystać dofinansowanie. Liczymy, że miejsce to będzie równie popularne jak Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Sosina jest oddalona od centrum miasta, więc jest tutaj spokojnie - mówi Dawid Litka.

Z Sosiny zniknął już amfiteatr, który od dawna nie spełniał swojej funkcji i był zniszczony. Teraz większe prace nad czyszczeniem zbiornika zostały wstrzymane.

- Potwierdzam, że refulacja wody została obecnie wstrzymana. Mamy zimę, a temperatura otoczenia podczas tych prac ma tu duże znaczenie - mówi Dawid Litka.

Na Sosinie udało się już zbudować ścieżki rowerowe i rolkowe. Obecny etap prac to przygotowanie przestrzeni sportowej. Powstaje tutaj czysta plaża, a na wiosnę mają zostać posadzone nowe rośliny, tak, by było tutaj jeszcze bardziej zielono i ekologicznie.

Na terenie Sosiny organizowane są wielkie imprezy miejskie. Niestety, przez trwające tam prace remontowe niektóre wydarzenia musiały zostać odwołane.

Urzędnicy podkreślają, że wciąż obowiązuje zakaz wstępu na teren całego obiektu. Za wejście na teren zalewu bez zezwolenia grozi mandat.

Rewitalizacja Sosiny ma kosztować 30,84 mln zł, z czego dofinansowanie, które otrzymało miasto wynosi 20,57 mln zł.

Wielki remont Sosiny ma zakończyć się do końca grudnia 2020 roku. Oznacza to, jaworznianie będą mogli zażyć pierwszej kąpieli już na wiosnę 2021 roku.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.