W Wąbrzeźnie oczyszczalnię mamy w pełni zautomatyzowaną

Czytaj dalej
Fot. Anna Borowska
Łukasz Ernestowicz

W Wąbrzeźnie oczyszczalnię mamy w pełni zautomatyzowaną

Łukasz Ernestowicz

Zakończono szeroko zakrojoną modernizację oczyszczalni ścieków dla miasta, gminy i powiatu. Oficjalnie oddano do użytku obiekty w części biologicznej i w stacji odwadniania osadu.

To była jedna z największych inwestycji w ostatnim czasie w Wąbrzeźnie i okolicy. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni kosztowała w sumie 8,6 mln zł i rozpoczęła się w wakacje 2014 roku.

Początkowo zakładano, że zmodernizowana będzie tylko część biologiczna oczyszczalni. Jednak po ogłoszeniu przetargu, okazało się, że zostaną oszczędności, które można przeznaczyć na kolejny etap - budowę placu magazynowego z zadaszeniem, budowę budynku odbioru odwodnionego osadu, w którym zainstalowano stację higienizacji osadu. Sama stacja odwadniania osadu oraz sąsiadująca z nią przepompownia zostały także gruntownie zmodernizowane.

Po rozbudowie oczyścimy więcej ścieków

W ramach modernizacji części biologicznej zredukowano zanieczyszczenia dopływające w ściekach do oczyszczalni, zautomatyzowano pracę urządzeń oraz zainstalowano monitoring i sterowanie procesami technologicznymi oraz tlenową stabilizacją osadów. Przy okazji zwiększono moce przerobowe obiektu. Po modernizacji oczyszczalnia może przyjmować więcej ścieków niż dotychczas.

- Szacunkowo o około 20 proc. więcej - mówi Marek Kondraciewicz, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji, do którego należy oczyszczalnia. - Myślę że ta modernizacja wystarczy nam na długie lata. Mamy wszelkie potrzebne urządzenia pomiarowe, sondy, automatykę, której wcześniej w zasadzie nie było w ogóle. Możemy odprowadzać oczyszczone ścieki w sposób ciągły, a nie jak dotychczas cykliczny, co jest o wiele korzystniejsze dla środowiska.

Rozbudowa części biologicznej zakończyła się w październiku. Reszta prac - w listopadzie. A jeszcze przed wigilią uroczyście otwarto przebudowaną oczyszczalnię.

Burmistrz: - To jedna z najważniejszych inwestycji

- Modernizacja obiektu była jedną z najważniejszych inwestycji prowadzonych w naszym mieście - mówi burmistrz Leszek Kawski. - Dzisiaj, po jej zakończeniu, mamy w pełni zautomatyzowany i nowoczesny obiekt, z możliwością sterowania procesami zachodzącymi podczas oczyszczania ścieków. Dzięki niej w naszej oczyszczalni osiągane są parametry ścieków zgodne z dyrektywami unijnymi.

Tak szeroko zakrojona inwestycja możliwa była dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Z Funduszu Spójności pozyskano na nią 4,5 mln złotych. Pozostałą kwotę Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji pożyczył z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Teraz wezmą się za modernizację sieci

To koniec inwestycji w oczyszczalnię. Ale nie koniec inwestycji Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji. Podczas ostatniej sesji uchwalono wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych na najbliższe lata. Więcej o nim napiszemy niebawem.

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.