W Wielkopolsce powstaną Centra Zdrowia Psychicznego. Dzięki nim pomoc psychologów będzie dostępna dla każdego, całodobowo i bez skierowania

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Nicole Młodziejewska

W Wielkopolsce powstaną Centra Zdrowia Psychicznego. Dzięki nim pomoc psychologów będzie dostępna dla każdego, całodobowo i bez skierowania

Nicole Młodziejewska

Dostępne całodobowo, dla każdego, bez skierowania, z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i "w zasięgu ręki" - takie mają być Centra Zdrowia Psychicznego, które powstają w całej Polsce w ramach programu pilotażowego. Za ich rozmieszczenie na terenie Wielkopolski odpowiada Wielkopolski Urząd Marszałkowski. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego opowiada o tym, czym Centra Zdrowia Psychicznego będą różniły się od dotychczasowych placówek psychologicznych i psychoterapeutycznych w regionie oraz kto będzie mógł korzystać z ich pomocy.

Centra Zdrowia Psychicznego, to nie nowopowstałe placówki. Na czym więc polega ich rola?

Dostępne całodobowo, dla każdego, bez skierowania, z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i "w zasięgu ręki" - takie mają być Centra
UMWW Poznań - Centra będą skierowane do wszystkich dorosłych osób potrzebujących, a nadrzędna zasada jest taka, że pomoc ta ma docierać bardzo szybko - mówi Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Z istniejącej bazy zostaną wyznaczone Centra Zdrowia Psychicznego: będą to placówki, które już istnieją, ale obecnie będą mogły istnieć na nowych zasadach. Przede wszystkim chodzi nam o wyeliminowanie konkurencji, a tym samym nauczenie współpracy środowiskowej. W tej chwili mamy sytuację, w której powstają pojedyncze placówki wywodzące się z różnych środowisk, w zasadzie ze sobą konkurujące. Natomiast Centra Zdrowia Psychicznego mają za zadanie wskazywać głównodowodzącą placówkę na dany region, która będzie współdziałała ze wszystkimi innymi na zasadzie podwykonawstwa. Mamy współpracę – z korzyścią dla pacjenta, a nie rywalizację.

Czym w takim razie Centra Zdrowia Psychicznego będą różnić się od dotychczas istniejących miejsc?

Dzisiaj okres oczekiwania, najpierw do lekarza po skierowanie, później na spotkanie z lekarzem specjalistą, jest długi. W przypadku kryzysów psychologicznych czy psychicznych ten czas odgrywa bardzo ważną rolę. Pomoc musi działać szybko, bez żadnego skierowania, być dostępna dla każdego, kto jest w tym momencie w potrzebie i w zależności od tego, jaka jest sytuacja. Nie zawsze przecież musi to być lekarz psychiatra, to może być także psycholog, psychoterapeuta czy nowa funkcja, jak asystent zdrowienia, który sam jest po kryzysie psychicznym, z którego wyszedł i po odpowiednim przeszkoleniu taka osoba, jako tzw. praktyk, też będzie na pewno bardzo pomocny.

Kto będzie mógł liczyć na pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Centra będą skierowane do wszystkich dorosłych osób potrzebujących, a nadrzędna zasada jest taka, że pomoc ta ma docierać bardzo szybko.

Jakie jeszcze osoby będą pracować w tych miejscach? I jak długo taka pomoc będzie dostępna?

Oprócz już wymienionych osób, w Centrach Zdrowia Psychicznego obecne będą także pielęgniarki psychiatryczne, lekarz psychiatra, terapeuta, cała masa psychologów. Założeniem jest, aby była to pomoc dostępna całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Centra Zdrowia Psychicznego zostały rozmieszczone tak, żeby w praktyce każdy mieszkaniec danego powiatu znalazł w nim taką pomoc.

Chodzi o to, żeby ograniczać duże placówki na rzecz pomocy blisko ludzi, czyli tak, żeby każdy mieszkaniec danego terenu wiedział, w jakim konkretnie miejscu u siebie czy w najbliższej okolicy może się udać po pomoc, którą otrzyma bardzo szybko. Te centra z założenia mają również mieścić się przy szpitalach – tak, by osoby, które mają ponadto inne schorzenia, mogły z nich skorzystać – np. osoby, które dotyka kryzys psychiczny zmagając się z nowotworem.

Ale czy nie jest tak, że zdrowie psychiczne i korzystanie z pomocy psychologów nadal są powodem do wstydu?

Kampanie społeczne tzw. celebrytów czy znanych osób, którzy zaczynają głośno mówić o tym, że sami przechodzą lub przeszli depresję i wymagali wsparcia, trochę zmieniają tę rzeczywistość. Ale na pewno w dużych miastach jest z pewnością dużo łatwiej, chociażby dlatego, iż jesteśmy anonimowi, w przeciwieństwie do mieszkańców małych miejscowości. Myślę, że jeżeli będzie to całodobowa pomoc, dostępna w sposób bardzo szybki, to z pewnością będzie łatwiejsze dotarcie.

A sama potrzeba pomocy przestanie być czymś wstydliwym?

Powinniśmy podejść do zdrowia psychicznego jak do elementu dbania o siebie. Skoro od czasu do czasu badamy swoją krew czy dbamy o to, żeby być w dobrej kondycji fizycznej, to na równi, albo nawet jeszcze wyżej, powinniśmy traktować kondycję psychiczną, bo ona jest początkiem do tego, by normalnie funkcjonować w naszym środowisku i osiągać wyznaczone cele - być po prostu zdrowym człowiekiem. Dlatego bardzo mi zależy na tym, abyśmy odczarowali ten temat, te potrzeby i oparte na nich przekłamania - aby kwestia naszego zdrowia psychicznego była traktowana normalnie, naturalnie jako coś oczywistego każdemu człowiekowi.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.