Arkadiusz Biernat

W Wodzisławiu Śląskim na rower zamiast do samochodu

Wodzisław jak Rybnik, będzie miał rower miejski Fot. arc Wodzisław jak Rybnik, będzie miał rower miejski
Arkadiusz Biernat

Wodzisławski Rower Miejski coraz bliżej. Trwa przetarg. Miasto szuka wykonawcy, który zapewni usługę wypożyczalni 40 rowerów.

Trwa przetarg na organizację Wodzisławskiego Roweru Miejskiego. Wykonawcy mogą składać swoje oferty do 26 sierpnia. Pierwotnie termin ten wyznaczony był na 20 sierpnia, ale ze względu na duże zainteresowanie firm i liczne zapytania postanowiono go wydłużyć.
Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie kompleksowe przygotowanie i obsługa systemu wypożyczalni: od dostawy stacji i rowerów, aż po wykonanie strony internetowej i aplikacji na urządzenia mobilne.

Aplikacja mobilna dedykowana Wodzisławskiemu Rowerowi Miejskiemu będzie dostępna przynajmniej w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Każdy użytkownik będzie mógł z niej korzystać za darmo i będzie miał możliwość pobrania jej na powszechnie dostępnych platformach, tj. Android, IOS.

- Aplikacja nie tylko ułatwi użytkownikowi wypożyczenie oraz zwrot sprzętu, ale i będzie dawała możliwość wglądu do mapy systemu, który poinformuje o dokładnej liczbie sprawnych, niezablokowanych rowerów we wszystkich stacjach w czasie rzeczywistym - słyszymy w wodzisławskim magistracie.

Z rowerów będą mogły korzystać osoby, których waga nie przekracza 125 kg. Wodzisławianie będą mieli również możliwość przewozu bagażu o masie do 15 kg na przednim bagażniku (lub w innym miejscy, do uzgodnienia po zakończeniu przetargu). Jednoślady będą wyposażone w lampy led (przód i tył) oraz odblaski na kołach.

Z wypożyczalni będzie można korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, od 1 marca do 30 listopada. Co ciekawe, każda usterka roweru zgłoszona elektronicznie będzie musiała zostać usunięta w ciągu 12 godzin (może to by naprawa lub podstawienie innego sprawnego jednośladu). Zwycięska firma będzie realizowała zamówienie do 30 listopada 2021 roku.

Jest szansa, że z Wodzisławskiego Roweru Miejskiego będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. W grę wchodzi termin w okolicach października. Na dobre system ruszy w przyszłym roku.

Wodzisław Śl. to ostatnie duże miasto w Subregionie Zachodnim bez wypożyczalni rowerów.Z jednośladów można korzystać m.in. w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Żorach.

Do systemu wejdzie Radlin

System Wodzisławskiego Roweru Miejskiego ma liczyć 9 stacji rowerowych wyposażonych w tablice informacyjne, stojaki rowerowe i 40 rowerów. Stacje rowerowe w Wodzisławiu Śl. mają się znajdować w następujących lokalizacjach: dworzec kolejowy przy ul. Rybnickiej, Biblioteka przy ul. Daszyńskiego, Park Trzy Wzgórza, parking przy szpitalu na 26 Marca, teren MOSiR przy ul. Bogumińskiej, basen Manta na osiedlu 1 Maja, galeria Karuzela, osiedle Dąbrówki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Wyszyńskiego.

Dodatkowo jedna stacja ma się znajdować przy ulicy Korfantego w Radlinie. Radliński magistrat wejdzie do systemu prawdopodobnie na zasadzie zapytania ofertowego wykonawcy, który zajmie się usługą dla Wodzisławia Śl. Z wstępnych informacji wynika, że Radlin będzie chciał włączyć do systemu dodatkowe 8 jednośladów. Cenę za wypożyczenie rowerów poznamy w późniejszym czasie.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.