W Żorach ma powstać tężnia, ale wytną pod nią aż 125 drzew! [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk

W Żorach ma powstać tężnia, ale wytną pod nią aż 125 drzew! [ZDJĘCIA]

Szymon Kamczyk

To jedna z największych tegorocznych inwestycji w Żorach. Ogromna tężnia ma powstać w Parku Cegielnia i zachęcać do inhalacji nie tylko mieszkańców Żor, ale i cały region. Choć całość ma mieć pozytywny wpływ na zdrowie, obiekt ma powstać kosztem 125 drzew w parku.

Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy tężni. Otwarcie kopert ma odbyć się w przyszłym tygodniu. W budżecie miasta zarezerwowano na budowę tężni 4 mln złotych. Choć same rozmiary tężni według projektu robią wrażenie i niewątpliwie, jeśli powstanie, będzie atrakcją przyciągającą tłumy, kontrowersje budzi jej lokalizacja. Park Cegielnia, gdzie ma powstać, to spory teren, jednak niewiele w nim drzew. Tężnia ma zostać wybudowana właśnie na terenie, gdzie obecnie znajduje się zalesiona część parku. Właśnie dlatego pod budowę obiektu wycięte zostanie aż 125 drzew i 34 m kw. krzewów. - Lokalizacja tężni została tak ustalona, aby nie kolidowała ona z innymi atrakcjami Parku Cegielnia. Przy planowaniu jej umiejscowienia ważna była też łatwa dostępność dla pojazdów obsługujących obiekt (samochody transportujące solankę), straży pożarnej, co uwarunkowane jest przepisami prawa oraz oczywiście wszystkich osób, które będą korzystały z tężni – informuje Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta Żory.

Zdaniem mieszkańców, nic nie stało na przeszkodzie, aby ulokować tężnię w innej części parku, gdzie nie było drzew. Pojawiły się także wątpliwości dotyczące wycinki w okresie ochronnym, który zaczął się w marcu. Jak podkreślają urzędnicy, w miejscu budowy tężni na drzewach nie ma gniazd, które blokowałyby wycinkę. - Usunięte drzewa zostaną zastąpione nasadzeniami zastępczymi – dodaje Adrian Lubszczyk. Zostaną, ale nie wszystkie. Ze 125 drzew pozwolenia na wycięcie wymaga tylko 30.

Nasadzone więc zostaną tylko 34 drzewa oraz 34 m kw. krzewów. Nowe drzewa i krzewy mają znaleźć miejsce wokół nowej tężni. Jak podkreślają jednak działacze ze Stowarzyszenia Grupa Działamy, w poprzedniej wersji dokumentacji widniał zakaz wycinki w okresie ochronnym. - Nie będą mogli obejść wycinki, jeśli w poprzedniej dokumentacji budowlanej był wyraźny zakaz wycinki drzew w terminach okresu ochronnego. I w tym przypadku on obowiązuje, bo nic się nie zmieniło. Teren budowy i miejsca wycinki drzew są identyczne z wcześniejszym planem, czyli obejmują tereny gniazdowania ptactwa. Będziemy monitorować tę sprawę i w przypadku rozpoczęcia wycinki drzew powiadomimy odpowiednie organy, w tym prokuraturę – zapewnia Dariusz Kos ze Stowarzyszenia Grupa Działamy.

To już kolejne podejście do budowy żorskiej tężni. Wszystko zaczęło się od budżetu obywatelskiego, w którym budowa tężni zyskała drugie miejsce po remoncie basenu w Roju. Miasto jednak ze względu na brak środków na remont basenu, zdecydowało się na budowę tężni. Miała być budowana już w ubiegłym roku, ale w przetargu nie wyłoniono wykonawcy. Wszystkie oferty były za drogie. W tegorocznym budżecie zaplanowano na to 4 mln złotych, co już powinno pokryć koszty budowy.

Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.