Wakacje 2022. Dzieci i motocykliści są teraz szczególnie zagrożeni wypadkami

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Marek Weckwerth

Wakacje 2022. Dzieci i motocykliści są teraz szczególnie zagrożeni wypadkami

Marek Weckwerth

W miesiącach letnich dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. Dobra aura sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości jazdy, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W wakacje rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów. Aby letni czas kojarzony był z odpoczynkiem, a nie z troską, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że miesiące letnie tj. czerwiec, lipiec oraz sierpień charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku. Łącznie w 2020 roku stanowiły one 31,4 proc. ogółu, a w roku ubiegłym aż 32,3 proc. wszystkich wypadków. Te wskaźniki niekorzystnie przekładają się na liczbę ofiar i poszkodowanych. W 2021 roku 29,8 proc. wszystkich zabitych oraz 32,7 proc. rannych przypadło na miesiące letnie. Niewiele lepiej było w 2020 roku – 26,5 proc. zabitych oraz 32,3 proc. rannych przypadających na okres wakacji.

– Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, przy ładnej pogodzie, w świetle dziennym i na suchej nawierzchni. Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa. W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich - w czerwcu (11,4 proc. ogółu), w lipcu (11,0 proc.) i w październiku (10,3 proc.) – mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Statystyki pokazują także, że nasilenie wypadków w miesiącach wakacyjnych dotyczy dzieci w wieku 0-14 lat. W ubiegłym roku najwięcej wypadków z ich udziałem wydarzyło się w czerwcu – 253, w lipcu – 227 oraz w sierpniu – 221. Najwięcej dzieci zginęło w czerwcu – 8 i w lipcu – 7. W sierpniu 2020 roku miały miejsce 245 wypadki, w lipcu – 214, a najwięcej dzieci straciło życie w czerwcu – 9 i w sierpniu – 7.

[polecane]23197619,23190077;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

– Znaczną część poszkodowanych dzieci stanowią pasażerowie pojazdów w wieku 0-6 lat. Oznacza to, że w wielu przypadkach najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na utratę życia lub zdrowia wskutek niefrasobliwości opiekunów. Sumarycznie w okresie minionych wakacji życie straciło ośmioro dzieci w najmłodszej grupie wiekowej. Problem znaczącego odsetka zabitych oraz rannych dotyczy także grupy 7-14 lat – w czerwcu 2021 roku życie straciło 5 dzieci, w lipcu 3, a w sierpniu 4. Taki stan rzeczy wynika także z faktu wzmożonego ruchu na drogach w okresie letnim i warunków pogodowych, które przekładają się na większą mobilność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dzieci – dodaje Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Na jednośladach nie jest bezpiecznie

Negatywne statystyki w ruchu drogowym dotyczą także motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, którzy latem podróżują nieporównywalnie więcej niż podczas pozostałych miesięcy.

W ubiegłym roku kierujący rowerami najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu - 578 (16,5% ogółu) i w lipcu - 543 (15,5%). Także najwięcej wypadków z udziałem motorowerzystów było w czerwcu 166 (18,2 proc.), a osób zabitych w lipcu 11 osób (20,4 proc.). Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów, którzy również w miesiącach czerwiec-sierpień ubiegłego roku najczęściej uczestniczyli w wypadkach - w czerwcu - 405 (19,8%) i w lipcu - 367 (17,9%). Najwięcej motocyklistów zginęło w sierpniu - 43 (20,0%). Niestety, podobnie było w latach ubiegłych.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach

Podróżując pieszo: * należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza;

Podróżując rowerem: * zaleca się jazdę w kasku oraz w miarę możliwości w ochraniaczach;

Podróżując motocyklem: * do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i motocykl;

[polecane]23177621,23164041;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

Podróżując samochodem: * przed wyruszeniem w trasę trzeba zadbać o stan techniczny samochodu, sprawdzić ważność aktualnego przeglądu i polisy ubezpieczeniowej;

Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.