Wakacje na ostatniej prostej. Już wiadomo, że na obozy i kolonie wyjechała rekordowa liczba uczestników

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Wakacje na ostatniej prostej. Już wiadomo, że na obozy i kolonie wyjechała rekordowa liczba uczestników

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Choć do zakończenia wakacji zostały jeszcze dwa tygodnie, organizatorzy powoli podsumowują tegoroczny wypoczynek. Wiadomo już, że latem 2021 z form wyjazdowych i półkolonii skorzystała rekordowa liczba uczestników.

Zgodnie z przepisami organizator wypoczynku musi zgłosić go do kuratora oświaty, właściwego ze względu na siedzibę swojej firmy, nie zaś na miejsce, w którym odbywa się wypoczynek.

Wypoczywają w Kujawsko-Pomorskiem

Jak informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zgłoszono 1348 turnusów dla 45 734 uczestników (dane na 17 sierpnia 2021).

- Wypoczynek dla dzieci i młodzieży organizowany jest między innymi w formie: kolonii (110 turnusów dla 5100 uczestników), obozów (479 turnusów dla 20 789 osób) i półkolonii (706 turnusów dla 17 840 uczestników) – wylicza Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Choć wakacje mają się już ku końcowi, od 17 do 31 sierpnia 2021 w Kujawsko-Pomorskiem letnich turnusów będzie jeszcze 110.

Poza województwem kujawsko-pomorskim zgłoszonych jest 516 turnusów dla 24 258 uczestników, w tym najwięcej turnusów jest organizowanych w województwach: pomorskim (183 turnusy), zachodniopomorskim (90), małopolskim (67) i dolnośląskim (25).

Harcerze wracają już do domu

Z wakacjami żegnają się harcerze. - Obecnie obozy już się kończą. Do 23 sierpnia 2021 trwa jeszcze obóz w Funce – mówi hm. Beata Bardzińska, rzecznik Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP w Bydgoszczy. - Tego lata pobiliśmy prawdziwy rekord: mieliśmy aż 77 różnych form wypoczynku dla zuchów i harcerzy z naszej chorągwi. Wzięło w nich udział prawie 4,5 tysiąca uczestników.

Kujawsko-Pomorska Chorągiew ZHP prowadzi dziewięć własnych ośrodków: w Funce nad Jeziorem Charzykowskim, Krówce Leśnej i Pólku (oba nad Zalewem Koronowskim), Smerzynie niedaleko Łabiszyna, Rościminie (okolice Nakła nad Notecią), Foluszu na Pałukach, Gaju (woj. warmińsko-mazurskie), Białej w Borach Tucholskich i Cichem na Pojezierzu Brodnickim. - Odbyły się tam także 32 różne formy wypoczynku dla 3,5 tysiąca uczestników spoza chorągwi. Ponadto około 150 osób wypoczywało w naszych ośrodkach indywidualnie.

Jak podkreśla hm. Beata Bardzińska około 2300 uczestników skorzystało z bonu turystycznego, w sumie na kwotę ponad miliona złotych. - Co jednak najważniejsze, do tej pory wszystkie obozy, półkolonie itp. przebiegały bezpiecznie. Mamy bardzo odpowiedzialną kadrę. W niektórych przypadkach z powodu burz i wichur musieliśmy ewakuować harcerzy. Tak było m.in. w Cichem i Gaju. W tej ostatniej miejscowości podczas burzy drzewa przewróciły się na namioty, ale na czas zdążyliśmy wyprowadzić dzieci i młodzież poza teren ośrodka. Bardzo dobrze układa się współpraca ze wszystkimi służbami dbającymi o bezpieczeństwo.

Pałac Młodzieży rusza z zapisami

Wakacyjny sezon podsumowuje też już Pałac Młodzieży w Bydgoszczy. Latem odbywały się tutaj półkolonie, a także m.in. warsztaty taneczne i kreatywne. Teraz placówka szykuje się już do rozpoczęcia zapisów na zajęcia w przyszłym roku szkolnym 2021/2022. Ruszą one 23 sierpnia 2021

Atrakcje na finał wakacji

Ci, którzy chcą jeszcze poczuć wakacyjny klimat mogą wziąć udział w imprezach organizowanych w regionie. W Toruniu trwa 12. Bella Skyway Festival. Potrwa on do soboty 21 sierpnia. Toruński festiwal światła wraca na Zespół Staromiejski. Ze względów bezpieczeństwa instalacje zostały umieszczone w trzech strefach. Szczegóły można znaleźć na www.torun.pl.

We Włocławku dzieci w wieku od 6 do 16 lat mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach sportowych, obejmujących m.in. naukę tenisa ziemnego i sportów walki. Zapisy przyjmowane są pod numerem 693 544 957. Akcja trwa do 28 sierpnia. Zajęcia prowadzi Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, a odbywają się one przy dofinansowaniu Fundacji ANWIL.

Kurator sprawuje kontrolę

Wszystkie formy wypoczynku kontrolowane są przez kuratora, sprawującego nadzór nad danym województwem. - Kontrole odbywały się na bieżąco, zarówno z urzędu jak i na skutek skarg i wniosków innych instytucji, rodziców uczestników lub osób prywatnych – wyjaśnia kurator Marek Gralik. Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły drobnych, formalnych uchybień. Do tej pory kurator nie wydał żadnej decyzji o zakończeniu wypoczynku.

To, czy wypoczynek organizowany jest zgodnie z przepisami i został zgłoszony do kuratora oświaty, może sprawdzić w bazie MEiN na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.