Magdalena Kuźmiuk

Wakacyjne spotkania z matematyką, czyli uczniowski konkurs organizowany przez matematyków z UwB

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, prace konkursowe można nadsyłać do 30 września. Fot. UwB Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, prace konkursowe można nadsyłać do 30 września.
Magdalena Kuźmiuk

Wprawdzie w czasie wakacji szkolnych lekcji matematyki nie ma, ale miłośnicy królowej nauk wcale nie muszą się z nią rozstawać. Wystarczy korzystając z wolnego czasu albo w trakcie podróży trochę się rozejrzeć. A potem zgłosić pracę do konkursu „Na wakacjach spotkałem matematykę”.

Konkurs organizuje Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.

- To konkurs dla tych, którzy potrafią poszukiwać aspektów matematycznych w otaczającym ich świecie, w warunkach wakacyjnych. Praktycznie wszystko wokół nas da się zmierzyć, policzyć, porównać, a widoki, które zapierają nam dech w piersiach, mają w sobie wiele kształtów, które znamy z geometrii. Czasem takie matematyczne zadania, łamigłówki czy zagadki mogą być doskonałą zabawą – przekonuje dr Anna Rybak, koordynator CKUM.

Obliczenie pojemności plecaka? Zaplanowanie budżetu na wakacyjne wydatki? A może mierzenie szybkości wody w rzece albo częstotliwości obrotu skrzydeł wiatraka? Wybór tematyki dowolny, podobnie jak techniki prezentacji. To może być tekst, ale także praca plastyczna lub fotograficzna - do tych ostatnich trzeba jednak dodać opis słowny wyjaśniający związek pracy z królową nauk oraz okoliczności spotkania z matematyką.

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: uczniowie przyszłorocznych klas II-V szkół podstawowych, klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jury będzie brać pod uwagę estetykę, pomysłowość, oryginalność, czytelność pokazania i wyjaśnienia związku z matematyką. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody.

- Chcemy w ten sposób popularyzować matematykę, kształtować i wzmacniać zainteresowania tą dyscypliną wiedzy pokazując jej wszechobecności w różnych dziedzinach naszego życia. Każdy sposób – także zabawa – jest dobry, by pogłębiać kompetencje matematyczne uczniów – mówi dr Anna Rybak.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 września. Informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki.

Magdalena Kuźmiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.