Walczą o Ziętka i nowelizację ustawy dekomunizacyjnej

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Agata Pustułka

Walczą o Ziętka i nowelizację ustawy dekomunizacyjnej

Agata Pustułka

Powstaje apel śląskich środowisk regionalnych o nowelizację ustawy o dekomunizacji patronów ulic i bohaterów pomników. Inicjatorem akcji ratowania pomników Ziętka jest Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego

Środowiska regionalne, w tym Związek Górnośląski, przygotowały apel do posłów w sprawie nowelizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zgodnie z którą z przestrzeni publicznej - z nazw ulic i z cokołów - powinni zniknąć komuniści. Na „czarnej liście” IPN znalazł się m.in. generał Jerzy Ziętek, dla wielu - dobry wojewoda śląski i gospodarz regionu.

- Jestem przekonany, że decyzja powinna należeć do mieszkańców, którzy mogliby się wypowiedzieć w formie konsultacji lub referendum - mówi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

Wojciech Szarama, poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef struktur tej partii w regionie, uważa natomiast, że nie ma potrzeby nowelizacji ustawy. Co zatem z Jerzym Ziętkiem? - Nie ulega wątpliwości, że był działaczem komunistycznym, a gloryfikowanie go jest absurdalne - mówi parlamentarzysta.

Wnuk legendarnego wojewody śląskiego Jerzego Ziętka, też Jerzy, były poseł Platformy Obywatelskiej i ceniony lekarz, mówi, że od kilku tygodni próbuje się bezskutecznie umówić na spotkanie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem w sprawie przyszłego losu popiersia jego dziadka. Od lat rzeźba stoi w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, witając przychodzących. Dziś los popiersia jest w rękach wojewody, bo to on zdecyduje, co z nim zrobić. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną.

W pierwszej kolejności z nazw ulic, skwerów i mostów zniknąć mają komunistyczni patroni. Kolejnym etapem realizacji ustawy jest usunięcie tzw. elementów trwałych, czyli właśnie rzeźb, pomników, tablic. Na to wojewoda ma czas do jesieni przyszłego roku.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.