Waldy Dzikowski, poseł PO: Wybory korespondencyjne zorganizowane latem będą przestępstwem. Nie wezmę udziału w nielegalnym głosowaniu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Waldy Dzikowski, poseł PO: Wybory korespondencyjne zorganizowane latem będą przestępstwem. Nie wezmę udziału w nielegalnym głosowaniu

Łukasz Cieśla

Rozmowa z Waldym Dzikowskim, posłem PO, o zamieszaniu w sprawie terminu wyborów na prezydenta RP. Zdaniem poznańskiego polityka wybory korespondencyjne zorganizowane latem tego roku będą niezgodne z prawem. - W takim głosowaniu nie wezmę udziału. Nie można zmieniać reguł gry, czyli zasad głosowania, tuż przed wyborami. Jasno wynika to z trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które są źródłami prawa. Tymczasem dwóch Jarosławów manipuluje, byle utrzymać stanowiska i zrobić takie wybory, w których ma wygrać ich kandydat Andrzej Duda - przekonuje poseł PO Waldy Dzikowski.

Sondaże wskazują, że Małgorzata Kidawa-Błońską, którą wspiera Pan w kampanii, ma bardzo niskie poparcie. Platforma Obywatelska skorzysta z okazji i wymieni ją na innego kandydata?

Waldy Dzikowski: Nic mi nie wiadomo, abyśmy wymienili naszego kandydata w wyborach na prezydenta. Poza tym sytuacja jest dynamiczna. To, co właśnie wymyślili jeden Jarosław z drugim Jarosławem, jest niezgodne z prawem. Wymyślili coś, byle tylko utrzymać władzę i stanowiska. Trzykrotne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jasno mówią, że nie można dokonywać zmian w prawie wyborczym na pół roku przed ogłoszeniem daty wyborów. Dlatego, jeśli miałoby dojść do głosowania korespondencyjnego, to najwcześniej za dobrych kilka miesięcy, najpewniej już w przyszłym roku.

WIĘCEJ: Wszyscy senatorowie z Wielkopolski byli przeciwni wyborom korespondencyjnym. Poza senator Margaretą Budner z PiS

Tymczasem liderzy Zjednoczonej Prawicy mówią, że wybory korespondencyjne odbędą już latem tego roku. Skoro Pan uważa taką datę za niezgodną z prawem, to Małgorzata Kidawa-Błońska będzie bojkotować wakacyjne wybory?

Skąd pan wie, że wybory będą w wakacje? Nadal stan prawny jest taki, że wybory są w tę niedzielę, 10 maja. Na razie Sejm jedynie zaakceptował ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. To, co się teraz dzieje, to schizofrenia prawodawcza.

Zakładam, że wyborów nie będzie 10 maja, tym bardziej, że obywatele nie dostali z poczty pakietów wyborczych. O wakacyjnej dacie mówią głośno politycy Zjednoczonej Prawicy.

Ale do niedawna ci politycy twierdzili, że wybory odbędą się 10 maja. Pan chce mnie pytać o oszustów wyborczych, ludzi, którzy manipulują i za wszelką cenę chcą utrzymywać władzę.

Jeśli wybory odbędą się latem, wasza kandydatka weźmie w nich udział?

Małgorzata Kidawa-Błońska zawsze uważała, podobnie jak i ja, że nie można brać udziału w przestępstwie. I nadal uważam, że to przestępstwo trwa, bo niezgodnie z prawem i orzeczeniami TK zmienia się reguły gry. Nasza kandydatka zachowa się zgodnie z prawem i z honorem.

Czyli?

Mogę odpowiedzieć, jak ja bym się zachował. Nadal jest łamana konstytycja i władze w bandycki sposób działają tak, by zachować dla siebie stanowiska. Moim zdaniem wybory korespondencyjne już w te wakacje będą niezgodne z prawem. Nie wezmę udziału w takim głosowaniu, które łamie obowiązujący stan prawny. Niech każdy sam zdecyduje, czy chce w czymś takim brać udział.

WIĘCEJ: Minister Jacek Sasin polecił wydrukować karty do głosowania na 10 maja. Zdaniem polityka PO to działanie niezgodne z prawem

Sondaże wskazują, że jeśli wyborcy opozycji zostaną w domach, rosną szansę Andrzeja Dudy na reelekcję.

To niech Andrzej Duda będzie godzien wyboru przez ograniczoną liczbę wyborców. Mam nadzieję, że świat i Europa to zauważą.

W jaki sposób Pana zdaniem należałoby przeprowadzić wybory?

Zdaniem Waldego Dzikowskiego, posła PO, gdyby wybory korespondencyjne miałyby się odbyć latem, byłyby nielegalne. - Nie wezmę udziału w takim głosowaniu,
Lukasz Gdak Zdaniem Waldego Dzikowskigo, posła PO, gdyby wybory korespondencyjne miałyby się odbyć latem, byłyby nielegalne. - Nie wezmę udziału w takim głosowaniu, nie można brać udziału w przestępstwie - mówi poseł Dzikowski. Jak zaznacza, nadal wspiera kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Po pierwsze, wybory powinny odbyć się w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu ludzi. Nadal nie wiadomo, jak rozwinie się epidemia. Władza, ustami ministra zdrowia, ogłasza, że dopiero czeka nas szczyt pandemii. Po drugie, wybory powinny być zgodne z prawem, z konstytucją. Należałoby wprowadzić stan nadzwyczajny i zgodnie z konstytucją przesunąć datę wyborów. A jeśli są zmiany w kodeksie wyborczym, to najpóźniej na pół roku przed zarządzeniem wyborów, czyli w terminach wskazanych wcześniej w trzech orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego. Nie można za pięć dwunasta wprowadzać głosowania korespondencyjnego, lecz należy pozostać przy głosowaniu tradycyjnym, w lokalach wyborczych. Tymczasem teraz dwóch panów Jarosławów oświadcza, że spodziewają się konkretnego orzeczenia Sądu Najwyższego o nieważności wyborów i za chwilę zrobią nowe, tyle że korespondencyjne, według nowych reguł gry. Przyklepują swoje własne interesy i stołki w rządzie. Wygląda to także na chęć zrobienia takich wyborów, byle tylko wygrał je Andrzej Duda. Dzieje się na naszych oczach komedia, a raczej tragifarsa. Namawiam wszystkich, by się głęboko zastanowili nad tym, co się dzieje w kraju. Wy, jako dziennikarze powinniście głośno powiedzieć, że nasze państwo nie funkcjonuje. Zapytam również, czy ktoś odwołał wybory zaplanowane na 10 maja? Bo gdyby brnąć w tragifarsę, w najbliższą niedzielę obywatele powinni iść do lokali wyborczych. Przecież oficjalnie nikt nie odwołał wyborów zarządzonych na 10 maja.

Dlaczego Małgorzata Kidawa-Błońska ma tak kiepskie wyniki w sondażach? Może trzeba było postawić na prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który chciał wystartować w tych wyborach?

Wspieram panią marszałek Kidawę-Błońską i w tej sprawie nic się nie zmieni. Jacek Jaśkowiak jest niezłym prezydentem Poznania i tyle. A sondaże bywają różne. Trzeba być konsekwentnym, nawet przy spadkach poparcia.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.