Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Walka o „duszę” Europy. Populista Orbán kontra liberał Macron

Czytaj dalej
Fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News
Aleksandra Gersz

Walka o „duszę” Europy. Populista Orbán kontra liberał Macron

Aleksandra Gersz

Już za kilka miesięcy rozegra się walka o przyszłość Unii Europejskiej. Mowa o wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których - jak wszystko na to wskazuje - zetrą się populiści z liberałami. Wyzwanie liderowi tej drugiej grupy, prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, rzucił już Viktor Orbán - premier Węgier i twarz europejskich nacjonalistów.

Zwycięzców może być tylko dwóch. Ale ja będę największym z nich - powiedział Viktor Orbán do Emmanuela Macrona za kulisami szczytu Unii Europejskiego w czerwcu, co wyjawił brytyjski dziennik „The Telegraph”. Walka, której stawką ma być kierunek, jaki obierze Unia Europejska, a wręcz jej przyszłość, według węgierskiego premiera, rozegra się właśnie między nim a prezydentem Francji, czyli „populistą a Europejczykiem”.

Viktor Orbán, lider węgierskiej narodowej i konserwatywnej partii Fidesz, dał wyraźnie do zrozumienia, że to ci dwaj politycy zmierzą się w ostatecznym pojedynku, ale to on, lider populistów, przeciągnie linę na swoją połowę. „Ta konfrontacja, która podobno zirytowała czołowych francuskich polityków, jest typowa dla znanego ze swojego konfrontacyjnego stylu Orbána i pokazuje, że formuje on wśród nacjonalistów w całej Europie sojusze, ponieważ jego celem jest detronizacja liberalnego establishmentu w Unii Europejskiej” - pisze „The Telegraph”.

Walka o duszę Europy
Zresztą to starcie między liberałami a nacjonalistami, które prowadzi do coraz większego podziału w Brukseli, widać już było w ubiegłym tygodniu, kiedy

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.