Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Walka z bólem ma stać się obowiązkiem lekarzy i szpitali

Czytaj dalej
Fot. brak
Iwona Krzywda

Walka z bólem ma stać się obowiązkiem lekarzy i szpitali

Iwona Krzywda

Resort chce wprowadzić wytyczne postępowania z cierpiącymi chorymi. Czy obowiązek leczenia bólu będzie przestrzegany?

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia mają być narzędziem, które zapewni pacjentom leczenie bez cierpienia. Dotychczas prawo do świadczeń z zakresu łagodzenia bólu przysługiwało wyłącznie umierających chorym. Jesienią zostali nim objęci także pozostali, a w resorcie trwały intensywne prace nad kształtem standardów organizacji leczenia bólu. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już gotowy i trafił do konsultacji. Dokument zakłada, że poradnie i szpitale będą mieć obowiązek określenia natężenia cierpienia, dobrania terapii i kontrolowania jej skuteczności.

– Jako Polskie Towarzystwo Badania Bólu zabiegaliśmy o wprowadzenie standardów takiego leczenia od dawna. Liczymy, że nowe przepisy spowodują, że ból przestanie być traktowany w kategoriach nieodłącznego elementu towarzyszącego chorobie. Ból to nie tylko dyskomfort emocjonalny. Nieleczony prowadzi do bezsenności, powoduje stany lękowe czy depresję – tłumaczy dr n med. Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek PTBB.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • na czym polega idea "Karty Oceny Nasilenia Bólu"?
 • jak nowe przepisy mogą pomóc pacjentom? 
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adrian_Rzeszów

U mnie na bardzo silne dolegliwości bólowe (VAS średnio 8 ) dopiero w Poradni Leczenia Bólu przepisano mi silny opioid Bunondol (buprenorfina), choć jest od kilku lat dostępny za zwykłe Rp. (przedtem był na specjalne recepty tzw. różowe Rpw.) Po tym leku, stosowanym 2 razy po 0,4 mg ból wręcz ustąpił. Dziękuję Poradni Leczenia Bólu za skuteczne leczenie. Dodam, że Tramal w max dawkach (nie mówiąc o słabszych lekach) ledwo o 1-2 punkty znosił mi ból. Polecam specjalistów anestezjologów z PLB a nie lekarzy rodzinnych, którzy mimo b. dużego bólu boja się przepisać nawet Tramal w najniżej dawce (50 mg - kapsułka).

Danuta W

A kto nauczy tą całą armię konowałów leczenia bólu?
Dotychczas mówiło się, że po 60 człowiek rano jak wstaje a nic go nie boli to nie żyje.
Muszą wymrzeć dwa pokolenia lekarzy i farmaceutów aby coś się zmieniło.

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.