Monika Krężel

Walka z niską emisją w Pszczynie. Mieszkańcy mogą liczyć na jeszcze większą pomoc od gminy

Walka z niską emisją w Pszczynie. Mieszkańcy mogą liczyć na jeszcze większą pomoc od gminy
Monika Krężel

Pszczyna ma najwięcej spośród wszystkich gmin i powiatów naszego regionu programów zachęcających mieszkańców do walki z niską emisją. Zainteresowanie wymianą starych kotłów na ekologiczne jest duże. Co ciekawe, w Urzędzie Miejskim powołano nawet Referat ds. Jakości Powietrza.

Nie da się ukryć, że Pszczyna od lat zajmuje czołowe miejsca wśród gmin woj. śląskiego, w których odnotowuje się najgorszą jakość powietrza. Główną przyczyną takiego stanu jest niska emisja pochodząca z domowych instalacji grzewczych. Dlatego tak wiele przedsięwzięć ekologicznych, których celem jest poprawa jakości powietrza, skierowano właśnie do Pszczyny.
Przypomnijmy. Pszczyna jest jedynym miastem w woj. śląskim, który bierze udział w pilotażowym programie. Ma on na celu poprawę jakości powietrza, a przewidziano na niego około 6 mln złotych.
Program nosi nazwę „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach - pilotaż”. Nabór o dofinansowanie w ramach tego programu ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Program skierowany jest do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Pszczyny. Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Na dofinansowanie tych przedsięwzięć przewidziano kwotę 6.070.000 zł w formie dotacji, w tym 70.000 zł dla gminy Pszczyna na działania informacyjno-promocyjne związane z programem. Wnioski przyjmowane będą do 31 stycznia 2022 r.

Ważny kontakt z mieszkańcami
Mieszkańcy Pszczyny mogą korzystać z wielu programów: Czyste Powietrze, Programu Pilotażowego, STOP SMOG (1 lipca zakończył się nabór w ramach II etapu) i Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (trwa III etap). W Urzędzie Miejskim wyodrębniono nawet Referat ds. Jakości Powietrza. To tam może przyjść lub zadzwonić każdy mieszkaniec, jeśli jest zainteresowany ekologicznymi inwestycjami.
- Olbrzymie zainteresowanie różnego rodzaju dofinansowaniem wymiany kotłów i termomodernizacji budynków upewnia mnie, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakości Powietrza była słuszna. Dziś w jednym miejscu udzielane są wszystkie informacje o możliwościach pozyskania środków na proekologiczne inwestycje. Obserwuję też coraz większą świadomość mieszkańców dotyczącą ochrony środowiska. Cieszę się, że działania referatu przynoszą takie efekty, a przede wszystkim pomagają mieszkańcom pozyskiwać fundusze na działania, które docelowo przyczyniają się do poprawy jakości powietrza - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.

Coraz więcej wniosków o dofinansowanie
Okazuje się, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób odwiedza nowy referat. Mieszkańcy składają również coraz więcej wniosków o dofinansowanie. Tylko w ramach jednego programu - „Czyste Powietrze” w pierwszym półroczu złożyli dokumentację dla 370 proekologicznych inwestycji. Tendencja jest rosnąca, w pierwszym kwartale złożonych zostało 119 wniosków, natomiast w drugim ta liczba się podwoiła - do 29 czerwca złożono 251 wniosków.
Od momentu utworzenia Referatu ds. Jakości Powietrza do 30 czerwca z konsultacji osobistych skorzystało 2011 osób. Ponadto 1449 razy informacje udzielano telefonicznie. Każdego dnia kilkadziesiąt osób przychodzi do budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie lub dzwoni pod numer 32 449 39 50, żeby zapytać o możliwości dofinansowania inwestycji.
- Z doświadczenia wiemy, że mieszkańcy Pszczyny bardzo cenią sobie osobisty kontakt, jeśli chodzi o udzielanie szczegółowych informacji związanych z wymianą ogrzewania na ekologiczne - mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. - Gdy w Pszczynie pojawił się Mobilny Punkt Programu „Czyste Powietrze”, to również zainteresowanie było ogromne. Trzeba wychodzić więc mieszkańcom naprzeciw.

Monika Krężel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.