Monika Krężel

Walka z niską emisją w Pszczynie. Mieszkańcy mogą liczyć na jeszcze większą pomoc od gminy

Walka z niską emisją w Pszczynie. Mieszkańcy mogą liczyć na jeszcze większą pomoc od gminy
Monika Krężel

Pszczyna ma najwięcej spośród wszystkich gmin i powiatów naszego regionu programów zachęcających mieszkańców do walki z niską emisją. Zainteresowanie wymianą starych kotłów na ekologiczne jest duże. Co ciekawe, w Urzędzie Miejskim powołano nawet Referat ds. Jakości Powietrza.

Nie da się ukryć, że Pszczyna od lat zajmuje czołowe miejsca wśród gmin woj. śląskiego, w których odnotowuje się najgorszą jakość powietrza. Główną przyczyną takiego stanu jest niska emisja pochodząca z domowych instalacji grzewczych. Dlatego tak wiele przedsięwzięć ekologicznych, których celem jest poprawa jakości powietrza, skierowano właśnie do Pszczyny.
Przypomnijmy. Pszczyna jest jedynym miastem w woj. śląskim, który bierze udział w pilotażowym programie. Ma on na celu poprawę jakości powietrza, a przewidziano na niego około 6 mln złotych.
Program nosi nazwę „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach - pilotaż”. Nabór o dofinansowanie w ramach tego programu ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Program skierowany jest do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Pszczyny. Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Na dofinansowanie tych przedsięwzięć przewidziano kwotę 6.070.000 zł w formie dotacji, w tym 70.000 zł dla gminy Pszczyna na działania informacyjno-promocyjne związane z programem. Wnioski przyjmowane będą do 31 stycznia 2022 r.

Ważny kontakt z mieszkańcami
Mieszkańcy Pszczyny mogą korzystać z wielu programów: Czyste Powietrze, Programu Pilotażowego, STOP SMOG (1 lipca zakończył się nabór w ramach II etapu) i Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (trwa III etap). W Urzędzie Miejskim wyodrębniono nawet Referat ds. Jakości Powietrza. To tam może przyjść lub zadzwonić każdy mieszkaniec, jeśli jest zainteresowany ekologicznymi inwestycjami.
- Olbrzymie zainteresowanie różnego rodzaju dofinansowaniem wymiany kotłów i termomodernizacji budynków upewnia mnie, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakości Powietrza była słuszna. Dziś w jednym miejscu udzielane są wszystkie informacje o możliwościach pozyskania środków na proekologiczne inwestycje. Obserwuję też coraz większą świadomość mieszkańców dotyczącą ochrony środowiska. Cieszę się, że działania referatu przynoszą takie efekty, a przede wszystkim pomagają mieszkańcom pozyskiwać fundusze na działania, które docelowo przyczyniają się do poprawy jakości powietrza - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.

Coraz więcej wniosków o dofinansowanie
Okazuje się, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób odwiedza nowy referat. Mieszkańcy składają również coraz więcej wniosków o dofinansowanie. Tylko w ramach jednego programu - „Czyste Powietrze” w pierwszym półroczu złożyli dokumentację dla 370 proekologicznych inwestycji. Tendencja jest rosnąca, w pierwszym kwartale złożonych zostało 119 wniosków, natomiast w drugim ta liczba się podwoiła - do 29 czerwca złożono 251 wniosków.
Od momentu utworzenia Referatu ds. Jakości Powietrza do 30 czerwca z konsultacji osobistych skorzystało 2011 osób. Ponadto 1449 razy informacje udzielano telefonicznie. Każdego dnia kilkadziesiąt osób przychodzi do budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie lub dzwoni pod numer 32 449 39 50, żeby zapytać o możliwości dofinansowania inwestycji.
- Z doświadczenia wiemy, że mieszkańcy Pszczyny bardzo cenią sobie osobisty kontakt, jeśli chodzi o udzielanie szczegółowych informacji związanych z wymianą ogrzewania na ekologiczne - mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. - Gdy w Pszczynie pojawił się Mobilny Punkt Programu „Czyste Powietrze”, to również zainteresowanie było ogromne. Trzeba wychodzić więc mieszkańcom naprzeciw.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.