Walka z pedofilią w śląskim Kościele. Jest dokument

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agata Pustułka

Walka z pedofilią w śląskim Kościele. Jest dokument

Agata Pustułka

Od 1 września, czyli od początku nowego roku szkolnego, w diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej zacznie obowiązywać nowy dokument dotyczący postępowania duchownych, ale też świeckich pracujących w Kościele z nieletnimi. Ma zapobiegać coraz częściej ujawnianym przypadkom pedofilii, której sprawcami są księża. Oto przyjęte przez władze śląskiego Kościoła zasady zawarte w dokumencie „Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym”.

- Przepraszamy za to, że zabrakło nam czujności. Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach - napisali we wstępie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz Jan Kopiec, biskup gliwicki.

Niebawem dokument będzie dostępny dla wszystkich w internecie.

W materiale wyliczone są m.in. zachowania niedopuszczalne wobec dzieci i młodzieży. Księża, ani inne osoby kościelne pracujące z młodzieżą, nie mogą: okazywać wszelkich form niechcianej czułości, mocnych i pełnych uścisków („zamykających”, czyli niedających dziecku możliwości przerwania kontaktu).

Zabronione jest:

Zabronione jest komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego lub sfery seksualnej oraz przebywanie, zwłaszcza w pojedynkę, w mieszkaniach duchownych lub wychowawców.

Ksiądz nie powinien przewozić małoletniego prywatnym samochodem sam (konieczna jest obecność w nim innej osoby dorosłej) oraz na własną rękę, tzn. bez zgody rodziców. Wyjątek stanowić mogą sytuacje naglące (np. wypadki losowe) oraz działania wynikające ze standardowych sytuacji duszpasterskich, np. podwóz na kolędę.

Jak czytamy w dokumencie: przełożeni placówek kościelnych powinni zabezpieczyć przed niekontrolowanym dostępem puste, odosobnione pomieszczenia. Obostrzeniu podlegać będzie korzystanie przez duchownych pracujących z dziećmi z internetu i telefonów.

Dopuszczalne są natomiast m.in. uścisk dłoni lub delikatne objęcie na powitanie, poklepanie po ramionach lub plecach jako wyraz akceptacji lub wsparcia, dotyk ramion, rąk czy barku jako wyraz bliskości, trzymanie się za ręce w czasie modlitwy, zabawy lub dla uspokojenia małoletniego w sytuacji wzburzenia emocjonalnego oraz w czasie spaceru.

Zgodnie z nowymi zasadami, ostrzej będą weryfikowane osoby kierowane do pracy z dziećmi. Będą musieli przedstawić oświadczenia o niekaralności z poprzedniego miejsca pracy, być sprawdzeni w „Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym”.

W strukturach kościelnych zostaną wyznaczone osoby zaufania, do których będzie się można zwrócić o pomoc. Powołany zostanie w diecezjach zespół ds. prewencji. Jego zadaniem będzie m.in. organizacja szkoleń.

W „Zasadach...” znalazł się rozdział, jak postępować w przypadku podejrzenia o pedofilię, gdzie zgłosić sprawę.

Wyliczone są zachowania nieletnich, które mogą wskazywać, że stały się ofiarą czynu zabronionego. Jest to więc także tekst skierowany do rodziców, by nie przeoczyli dramatu dziecka.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.