Walka ze smogiem w Rybniku. Zwolnienia od podatku. Ekologiczne domy i ulgi. Projekt uchwały

Czytaj dalej
Aleksander Król

Walka ze smogiem w Rybniku. Zwolnienia od podatku. Ekologiczne domy i ulgi. Projekt uchwały

Aleksander Król

W Rybniku zwolnione z podatku od nieruchomości zostaną budynki jednorodzinne, „bliźniaki” i „szeregowce” z ekologicznymi źródłami ciepła. Uchwałą zgłoszoną przez radnych PO i Wspólnie dla Rybnika zajmie się rada na sesji, która odbędzie się w czwartek 21 marca. Walka ze smogiem w Rybniku trwa. Projekt uchwały.

W Rybniku z podatku od nieruchomości mają zostać zwolnione budynki jednorodzinne, bliźniaki i szeregowce, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła. Uchwałą zgłoszoną przez radnych PO i Wspólnie dla Rybnika zajmie się rada na najbliższej sesji, która odbędzie się jutro, 21 marca 2019. Ulgi wejdą w życie, bo poprzeć chcą je nawet radni PiS, którzy ostatnio głosowali przeciw uchwałom antysmogowym.

- Grupa radnych koalicji, czyli radni PO i Wspólnie dla Rybnika zgłosili na najbliższą sesję projekt uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne, jednorodzinne. To zwolnienie będzie dotyczyło trzech grup mieszkańców. Pierwsza grupa, to ci, którzy na dzień dzisiejszy ogrzewają już swoje domy ciepłem ekologicznym - czyli energią elektryczną, gazem, ciepłem systemowym, olejem opałowym czy pompą ciepła. Druga grupa to mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 r. wymienią źródła ciepła na ekologiczne. A trzecia to rybniczanie, którzy oddadzą do końca 2021 r. swoje nowo wybudowane budynki - mówi Łukasz Kłosek, radny PO.

Dodaje, że ulga zostanie wprowadzona na okres dwóch lat, a uchwała będzie obowiązywała do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej województwa śląskiego, czyli 1 stycznia 2022 roku.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków z ekologicznymi źródłami ciepła - jak przekonują radni PO - nie wpłynie znacząco na uszczuplenie dochodów budżetu Rybnika.- „Na terenie miasta znajduje się ponad 18,3 tys. budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Według szacunków zaledwie 20 proc. z nich ogrzewana jest w sposób ekologiczny: gaz, ciepło sieciowe, pompa ciepła, olej opałowy, energia elektryczna” - czytamy w uzasadnieniu uchwały. O jakiej kwocie zatem mówimy? - To około 300 do 400 tys. zł - mówi Wojciech Kiljańczyk, radny PO.


- Uważamy, że tego typu zwolnienie, łącznie z poprzednimi uchwałami antysmogowymi podjętymi na poprzednich sesjach rady miasta jest bardzo dobrym pakietem antysmogowym dla Rybnika - dodaje Kłosek.

Przypomnijmy wcześniej radni podjęli uchwały antysmogowe m.in. apel do rządu RP o obniżenie cen gazu w Polsce, a także uchwałę zaostrzającą uchwałę antysmogową województwa śląskiego (skracającą czas na wymiany pieców węglowych). Niestety podczas tamtych głosowań radnych PO i WdR nie wsparli radni PiS, mimo że współpracowali przy tworzeniu uchwał. - Prace w komisjach były bardzo budujące, bo opozycja bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat projektów uchwał, nawet wnosiła swoje uwagi, które zostały uwzględnione. Było światełko w tunelu - ponieważ wszyscy pracowali nad tematem, który nam doskwiera. Niestety podczas sesji tej współpracy już zabrakło - mówi Małgorzata Piaskowy, radna WDR.

Czy tym razem radni PiS znów nie podniosą rąk, czy też zagłosują za zwolnieniem z podatku od nieruchomości?

- Cieszę się niezmiernie, że pan prezydent posłuchał też naszego głosu, który często pojawiał się, by zastosować pewnego rodzaju ulgi wobec mieszkańców w związku z walką o czyste powietrze, a nie tylko zakazy. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać będących na sesji radnych PiS i będą głosować za tą uchwałą. Innego sposobu głosowania sobie nie wyobrażam - mówi Łukasz Dwornik z PiS, zaznaczając, że nie wszyscy radni PiS będą na sesji. - Szóstka naszych radnych jedzie do Parlamentu Europejskiego i nie będziemy obecni na sesji. Wyjazd był dawno zaplanowany. Jesteśmy usprawiedliwieni. Będzie 3 naszych radnych na sesji. Myślę, że w tej kwestii jesteśmy jednomyślni - jesteśmy za ulgami - tłumaczy Dwornik.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.