Wandale zniszczyli leśny bar w Jesenikach. To jedyne takie miejsce w Europie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Wandale zniszczyli leśny bar w Jesenikach. To jedyne takie miejsce w Europie

Krzysztof Strauchmann

W górskim szałasie sam sobie bierzesz i robisz jedzenie, podliczasz rachunek i zostawiasz pieniądze w skarbonce. W czasie epidemii leśny bar zniszczyli wandale.

Informację o wizycie nieproszonych gości podano na profilu fb leśnego baru 13 maja. Ktoś zniszczył zbudowane z drewna wyposażenie, wyrzucił sprzęty do potoku, opluł skarbonkę, zniszczył zrobione z beczek lodówki do chłodzenia napojów w źródlanej wodzie.

Odbudowa ruszyła od razu, a jednocześnie w Internecie setki ludzi pisało o swoim oburzeniu i proponowało pomoc. Jak napisali sami twórcy baru – w zaproponowane fotopułapki można by wyposażyć kilka kilometrów lasu. Leśny bar został zamknięty z powodu sytuacji epidemiologicznej. Cały czas jednak obiekt przygotowuje się do ponownego uruchomienia.

Idea inżyniera Pawliczka

Leśny bar powstał w 2007 roku przy górskim szlaku z wioski Horni Lipowa koło Jesenika na górę Smerk (1125 metrów nad poziomem morza). Znajduje się w urokliwym miejscu przy potoku, kilka kilometrów od zabudowań ludzkich.

Jego pomysłodawcą i twórcą był czeski leśnik inż. Vaclav Pavlicek. W 2012 roku tak opowiadał NTO o swoim pomyśle:

- W tym miejscu zawsze czekaliśmy na tych co zostali z tyłu, więc najpierw zrobiłem miejsce do siedzenia nad potokiem. Potem idąc w góry w gorące dni zacząłem tu zostawiać w potoku jedno czy dwa napoje. Pewnego dnia jakiś nieznany turysta zabrał moje picie i zostawił pieniądze. Na papierku obok napisał: Zabrałem jedno picie, zostawiam 10 koron.

Czeski leśnik zaczął zostawiać w tym miejscu kolejne butelki z napojami i rzeczy do jedzenia. Stopniowo proste miejsce odpoczynku zaczęło się rozrastać. Z potoku leśnik doprowadził drewnianymi rurami wodę, która chłodzi butelki. Zbudował drewnianą budkę – wędzarnię, w której wywiesza do wędzenia żeberka i kiełbasy.

Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.