Gabriela Jasińska

Warszawa oczami „Süddeutsche Zeitung” miastem topowym

Warszawa nocą, Warszawa za dnia jest, zdaniem dziennikarza Christiana Mayera, najatrakcyjniejszym miastem w Europie. Autor jest zachwycony miastem położonym Fot. 123rf Warszawa nocą, Warszawa za dnia jest, zdaniem dziennikarza Christiana Mayera, najatrakcyjniejszym miastem w Europie. Autor jest zachwycony miastem położonym nad Wisłą
Gabriela Jasińska

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” opublikował artykuł na temat Warszawy, zdaniem autora, najatrakcyjniejszego miasta Europy. Pisze o tym, że Warszawa przypomina Berlin sprzed 10 lat, przyciąga coraz więcej młodych ludzi z całego świata i ciągle się rozwija.

Autor tekstu, Christian Mayer, zwraca uwagę na Stare Miasto, zniszczone przez niemieckie wojska w czasie II wojny światowej. Nazywa jego odbudowę „nadzwyczajnym architektonicznym, psychologicznym i ekonomicznym wysiłkiem warszawiaków”.

Oprócz tego Niemiec poleca wizytę w muzeach, pozwalających lepiej zrozumieć historię miasta. Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” określa jako „mały cud, także pod względem architektonicznym”. Jego zdaniem wizyta w tym miejscu powinna być lekcją szczególnie dla niemieckich turystów, by zobaczyć, w jakim stanie niemieckie wojska zostawiły Warszawę: „góry trupów i pola ruin”.

Wspomina także o Muzeum Powstania Warszawskiego, które wg dziennikarza również opowiada historię w interesujący i patriotyczny sposób. Między historią a współczesnością Mayer uważa, że na szczególną uwagę zasługuje Pałac Kultury i Nauki - dla niego jest to wręcz ikona Warszawy. Zachwyca się tym „wielofunkcyjnym gigantem” i wspaniałym przykładem architektury „socjalistycznego klasycyzmu”. Pisze też, że dzięki otaczającym go wieżowcom, zyskuje nowe oblicze.

Autor jest zachwycony odnowionym Hotelem Europejskim, który wg niego jest połączeniem teraźniejszości z prze-szłością. Budynek ten jest znany bowiem Polakom od dawna - czas tam spędzały wyższe sfery społeczeństwa XIX wieku. Jednak dzisiaj jest tam wiele modernistycznych dzieł sztuki, przy pozostałym stylu art déco. „Ciągły pojedynek przeszłości z teraźniejszością” - tak Mayer określa Warszawę.

W artykule wspomina się o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu przez warszawiaków, latem jest to szczególnie zauważalne. Głównym miejscem spotkań i miejscem, do którego ciągną tłumy, jest odnowione nadbrzeże Wisły z knajpami. Jako przykład podał znane miejsce - Pomost 511, które jest zawsze wypełnione i w którym się bawią turyści z wielu krajów. Autor zachwyca się możliwością wyboru i ofertą kuchni we-gańskiej oraz wegetariańskiej. Nic dziwnego, od kilku lat turyści kojarzą Warszawę właśnie dzięki temu. Jednak też kuchnia tradycyjna zyskuje pochwały i cieszy się popularnością wśród Niemców.

Warto przypomnieć, że prestiżowy portal Foreign Direct Investment należący do grupy „Financial Times” ogłosił w 2017 r. ranking polskich miast przyszłości. Courtney Fingar, redaktor naczelna fDi Intel-ligence Investment, podała wtedy, że wygrała Warszawa. Za nią uplasowały się Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Stolica znalazła się też na pierwszym miejscu w rankingu fDi „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2018/19” ogłoszonym w tym roku. Warszawa znalazła się w gronie 25 najbardziej perspektywicznych miast Starego Kontynentu. W kategorii miejsc najbardziej sprzyjających biznesowi nawet na trzecim miejsu, za Londynm i Dublinem.

Gabriela Jasińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.