Warsztaty prawne, czyli jak zaciekawić licealistę prawem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Warsztaty prawne, czyli jak zaciekawić licealistę prawem

Maciej Kałach

W trzech liceach ogólnokształcących - nr XXIII, XXIV oraz XXIX - rozpoczęły się w czwartek „Warsztaty prawne”, prowadzone przez adwokatów z kancelarii łódzkiego mecenasa Piotra Paduszyńskiego.

XXIII LO wytypowało do nowego programu jedną z klas drugich. Uczniowie tej klasy w tym roku kończą 18 lat.

Jednak Piotr Paduszyński zwraca uwagę, że uczniowie wchodzą w świat przepisów na długo przed osiągnięciem pełnoletności i chciałby zainteresować ich prawem.

- Chodzi tu o wszystkie sfery życia, poczynając od prawa cywilnego, uświadomienia sobie, że kupno biletów lub bułki, skasowanie biletu w tramwaju, pożyczenie książki od kolegi to zawarcie prostych umów: sprzedaży, przewozu, użyczenia. Nie zauważamy ich, bo ich przecież nie podpisujemy, ale są - mówi Piotr Paduszyński. - Będziemy też mówić o tym, jak dochodzić swoich praw np. w sklepie, kiedy produkt wymaga reklamacji, kiedy toczymy z kimś spór, na co zwrócić uwagę podpisując jakąś umowę, podpisując kontrakt w pracy.

Piątkowe spotkanie pod tytułem „Uważasz, że prawo cię nie dotyczy?”, poświęcone prawu cywilnemu, było dopiero pierwszym z serii pięciu godzinnych pogadanek.

Kolejne spotkania w trzech łódzkich szkołach mają tytuły: „Ścigasz pirata drogowego? Nie przekraczaj pięćdziesiątki” (o prawie karnym), „Chcę pracować, chcę zarabiać” (prawo pracy), „Rządzę się sam, a może nie do końca?” (prawo rodzinne i opiekuńcze: tu uczeń pozna m.in. różnice między małżeństwem a konkubinatem) oraz „Krótkie spodnie w sądzie wykluczone!” (o postępowaniu sądowym).

Dyrektor XXIII LO Barbara Makowska zauważa, że pięć spotkań to za mało, aby nauczać się prawa w sensie akademickim, jednak oprócz poznania praktycznych aspektów przepisów prawnych, program ma jeszcze jedną ważną zaletę.

- Często spotkania z autorytetami w swojej dziedzinie sprawiają, że uczeń nagle pragnie ją bliżej poznać. Z tych warsztatów mogą brać się decyzje o podjęciu studiów prawniczych - mówi dyrektor Makowska.

A dla już studiujących prawo mijający tydzień również przyniósł ciekawe wydarzenie. 20 osób kształcących się na tym kierunku na Uniwersytecie Łódzkim, członków Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, uczestniczyło w środę w śniadaniu z radcami prawnymi pracującymi w Urzędzie Miasta Łodzi.

Radcy przekazywali studentom swoją wiedzę m.in. o sposobach walki z punktami oferującymi w mieście dopalacze oraz z gangiem wyłudzającym kamienice.

W środę studenci Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczyli także w odprawie radców UMŁ przed ostatnią sesją radnych miejskich.

Maciej Kałach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.