Marcin Koziestański

Watykan zapowiedział wizytę Franciszka w Kazachstanie. Możliwe spotkanie z Patriarchą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyrylem

Marcin Koziestański

Papież Franciszek weźmie udział we wrześniowym spotkaniu przywódców religijnych w Kazachstanie. Wcześniej mówił, że ma nadzieję spotkać się tam z patriarchą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który wspiera wojnę na Ukrainie.

Franciszek planuje wizytę w Nur-Sultanie w dniach 13-15 września, gdzie weźmie udział w VII Kongresie Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii - poinformował Watykan. W kilku ostatnich wywiadach Papież powiedział, że ma nadzieję spotkać się w stolicy Kazachstanu z patriarchą Cyrylem, który w pełni popiera inwazję Rosji na Ukrainę.

Franciszek planował spotkanie z Cyrylem już wcześniej, bo 14 czerwca w Jerozolimie, ale ostatecznie odwołał je za radą watykańskich dyplomatów. Jeśli wrześniowe spotkanie dojdzie do skutku, będzie to drugie w historii. Pierwsze odbyło się na Kubie w 2016 roku. Było ono pierwszym takim spotkaniem papieża z przywódcą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej od czasu rozłamu w 1054 roku.

[polecany]23228371[/polecany]

Co prawda Cyryl nie jest wymieniony w oficjalnym oświadczeniu Watykanu na temat podróży papieża do Kazachstanu. Aplikacja została opublikowana w języku rosyjskim, włoskim i angielskim.

[video]29725[/video]

Przypomnijmy, że w czerwcu Wielka Brytania nałożyła sankcje na Cyryla za „jego widoczne poparcie dla rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę”. Z kolei Węgry zablokowały próbę nałożenia podobnych sankcji przez UE.

lena

Marcin Koziestański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.