Ważą się losy strajku. Podpowiadamy rodzicom, co mogą zrobić, gdy drzwi przedszkoli i szkół będą zamknięte

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Małgorzata Pieczyńska

Ważą się losy strajku. Podpowiadamy rodzicom, co mogą zrobić, gdy drzwi przedszkoli i szkół będą zamknięte

Małgorzata Pieczyńska

Wiele godzin trwały wczoraj rozmowy rządu z oświatowymi związkami zawodowymi. Porozumienia ciągle nie ma. Jaś pytanie o to, co stanie z podopiecznymi przedszkoli i uczniami w razie strajku.

Rozmowy rządu ze związkowcami trwają, piszemy o nich na stronie 4, a tymczasem rodzice zachodzą w głowę, jak zapewnić opiekę swoim dzieciom podczas strajku, który ma rozpocząć się w poniedziałek 8 kwietnia.

Jak już pisaliśmy w „Nowościach”, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza ich dziecko, przysługuje im jednak zasiłek opiekuńczy. Rodzic może z niego skorzystać, jeśli musi opiekować się zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat. Podajemy szczegóły rozwiązań, które już podpowiadaliśmy na naszych łamach.

- W takiej sytuacji należy u pracodawcy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły - mówi Marlena Nowicka, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce. - Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, to taki wniosek należy dostarczyć do najbliższego oddziału ZUS.

Zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Mają do niego prawo na równi matka, jak i ojciec dziecka, ale jest on wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

- Wypłacany jest tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. naszego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających pobieranie świadczenia - mówi Marlena Nowicka. - Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może jednak przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Opieka dla dziecka

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.